Klastry Della z oprogramowaniem Craya

Dell zapowiedział na początku lutego 2002 nowy program dotyczący klastrów i poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Cray, mając nadzieję, że umocni w ten sposób swoją pozycję na rynku superkomputerów.

Dell nie jest pierwszą firmą, która przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o superkomputerach. Jednak to właśnie Dell zapowiedział na początku lutego 2002 nowy program dotyczący klastrów i poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Cray, mając nadzieję, że umocni w ten sposób swoją pozycję na rynku superkomputerów.

Wiodącymi firmami w produkcji klastrów i superkomputerów są obecnie tacy potentaci, jak IBM, Hewlett-Packard i Silicon Graphics. Duże korporacje i przedsiębiorstwa, które przetwarzają olbrzymie ilości danych, i które nie mogą się obejść bez superkomputerów, kupują najczęściej klastry oferowane przez te właśnie firmy.

Dell nie jest wiodącym producentem klastrów, jednak nie ma zamiaru wypaść w ogóle z tego rynku. Dlatego firma ta zamierza oferować opatrzone certyfikatem klastry serwerów, dając tym samym użytkownikom do zrozumienia, że superkomputery także leżą w kręgu jej zainteresowania. Producent ma już w swojej ofercie klastry składające się z produkowanych przez siebie serwerów linii PowerEdge (składają się z 8, 16, 32 i 64 serwerów). Dell zawarł ostatnio porozumienie z firmą Cray, liderem w dziedzinie superkomputerów, które przewiduje, że Cray będzie teraz oferować użytkownikom serwerów produkowanych przez Della swoje oprogramowanie i usługi, dzięki którym obsługa klastrów ma być znacznie łatwiejsza.

Dell podpisał też podobne umowy z firmami MPI Software Technology i Paralogic, które będą również dostarczać oprogramowanie obsługujące klastry (middleware). Korzystając z pomocy tych dwóch firm, Dell zamierza oferować klastry składające z 8 do 128 serwerów. Jeśli chodzi o ceny, to np. klaster firmy Dell składający się z 8 serwerów ma kosztować ok. 75 000 USD. Oprogramowanie firmy Cray będzie używane do zarządzania klastrami składającymi się z większej liczby serwerów niż 128.

Klaster składający się ze 128 serwerów firmy Dell eksploatuje obecnie laboratorium Sandia National Labs w Albuquerque. Klaster jest tu używany do symulowania działania broni jądrowej w rzeczywistych warunkach.

Analitycy podkreślają, że fakt nawiązania współpracy z Cray’em wzmacnia pozycję Della na rynku serwerów najwyższej klasy i jest dla użytkowników sygnałem, że firma nie zamierza ograniczyć w przyszłości swojej aktywności do obszaru, w którym nie ma sobie równych od lat (serwery podstawowe i serwery średniej oraz dużej mocy przeznaczone dla przedsiębiorstw). Jednak rynek superkomputerów i klastrów jest tak wymagający i panuje tu tak duża konkurencja, że Dell będzie się musiał sporo natrudzić, zanim zacznie na nim odgrywać znaczącą rolę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200