Klastrowa siła Compaqa

Kiedy rozwiązania klastrowe Tandema i Digitala zostaną przeniesione na Windows NT?

Kiedy rozwiązania klastrowe Tandema i Digitala zostaną przeniesione na Windows NT?

Po przejęciu firm Tandem i Digital Equipment, Compaq zgromadził największy potencjał w dziedzinie technologii klastrowych. Jak dotąd, firma nie ma dużych osiągnięć w integracji posiadanych rozwiązań klastrowych. Ma to się zmienić za sprawą porozumienia między Compaqiem a Microsoftem, którego celem jest przeniesienie do Windows NT niektórych cech systemów klastrowych NonStop Clusters firmy Tandem.

Między sprzętem a systemem

Wykorzystanie technologii Tandema na platformę Intela nie zależy wyłącznie od Compaqa, ale przede wszystkim od producentów systemów operacyjnych. Już po przejęciu Tandema Compaq w styczniu br. wprowadził na rynek pierwszy klaster intelowski, wykorzystujący technologię NonStop Cluster. Rozwiązanie było przeznaczone do systemu UnixWare, pracującego na serwerach intelowskich ProLiant 850R, połączonych za pośrednictwem magistrali ServerNet - także opracowanej przez Tandema i umożliwiającej przesyłanie danych między serwerami pracującymi w klastrze z przepustowością do 300 MB/s. Integrity XC, tak bowiem nazwano klaster wykorzystujący oprogramowanie NonStop Cluster for SCO UnixWare, mógł połączyć do sześciu serwerów ProLiant, Compaq ponadto zapowiadał, że do końca br. na rynek trafi jego nowa wersja umożliwiająca spięcie w klaster do szesnastu komputerów.

Inaczej przedstawia się sytuacja Windows NT Server, który wymaga jeszcze wielu przeróbek, aby możliwe było osiągnięcie tego samego poziomu dostępności i wydajności, co w przypadku klastrów Tandem NonStop Cluster pracujących na platformie NonStop Kernel. Compaq wspólnie z Microsoftem przeniosą więc do Windows NT część rozwiązań znanych z NonStop Kernel i Digital OpenVMS, m.in. technologię umożliwiającą znaczne oddalenie od siebie serwerów pracujących w ramach klastra, co pozwoli na budowę ośrodków awaryjnych itp. Obie firmy opracują także narzędzia pozwalające na monitorowanie pracy rozwiązań klastrowych, testowanie ich wydajności i dostępności, a także zapewnianie pełnego zdalnego zarządzania serwerami pracującymi w ramach klastrów.

Ani Compaq, ani Microsoft nie przedstawiły terminarza prac związanych z przeniesieniem rozwiązań Tandema i Digitala na Windows NT. Wiadomo jedynie, że funkcji tej nie będzie w najbliższej wersji Windows NT 5.0.

Metoda małych kroków

Na razie Compaq przystosowuje do współpracy z Windows NT tylko niektóre części rozwiązania klastrowego Tandema. Już teraz serwer ProLiant 6500, pracujący w ramach klastrów Microsoft Cluster Server, wyposażony jest w system dyskowy Tandem CR1000 RAID i zestaw narzędzi Tandem Cluster Utilities Kit, rozszerzających klaster o możliwość przełączania obsługi aplikacji Microsoft SQL Server 6.5, Lotus Notes i numeracji IP w razie wystąpienia awarii między serwerami.

Wprowadzenie na rynek kolejnej wersji Microsoft Cluster Server (umożliwiającej łączenie więcej niż dwóch serwerów) pozwoli firmie Compaq na wykorzystanie magistrali ServerNet jako standardowego rozwiązania komunikacyjnego łączącego maszyny intelowskie pracujące w ramach klastra pod Windows NT.

Compaq zapewnia, że będzie oferować i niezależnie rozwijać system operacyjny Digital OpenVMS, rozwiązania klastrowe oparte na platformie Intela (pracujące zarówno pod kontrolą Windows NT, jak i SCO UnixWare), a także system operacyjny NonStop Kernel działający na serwerach Himalaya oferowanych przez Tandema.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200