Kin. Smartfon Microsoftu

Producent Windows zaznaczył swoją obecność na rynku smartfonów - zaprezentował urządzenie o nazwie Kin. Smartfon dostępny będzie w dwóch odmianach, One i Two. Ma przyciągnąć uwagę fanów serwisów społecznościowych.

Zarówno Kin One jak i Kin Two to smartfony z klawiaturami QWERTY i dotykowymi wyświetlaczami. "Jedynka" oferuje cyfrowy aparat fotograficzny z 5-megapikselowym czujnikiem, w modelu nr 2 znaleźć można aparat 8 MP. Kin One wyposażony jest w 4 GB pamięci bez możliwości rozszerzenia (brak slotu karty pamięci). W Kin Two zastosowano 8 GB pamięci.

Smartfon społecznościowy

Główny ekran urządzenia, Loop, wyświetla wiadomości i aktualizacje statusu wybranych znajomych, jak też wiadomości RSS.

Funkcja Kin Spot ułatwia przesyłanie informacji do znajomych - wystarczy wybraną treść, np. zdjęcie czy link, przeciągnąć i upuścić w wybranym miejscu interfejsu - Spot - i wybrać, komu chcemy ją wysłać. Inna funkcja, Studio, ułatwia zarządzanie zdjęciami, wiadomościami tekstowymi i innymi danymi i organizowanie ich w ramach tzw. spersonalizowanego dziennika cyfrowego. Studio to usługa sieciowa, zapewniająca też automatyczny backup danych.

Zdjęcia i filmy wykonywane aparatem są automatycznie zapisywane na serwerze. Można je więc od razu przeglądać na komputerze, po zalogowaniu się do usługi Kin Studio. Pliki wideo można przesyłać do serwisów Facebook i MySpace, nie ma jednak możliwości publikacji zdjęć czy filmów na Twitterze. Kin pozbawiony jest też natywnego komunikatora internetowego i kalendarza. Zdjęć nie można też wykasować z telefonu bez usunięcia ich z serwera.

System operacyjny Kina to zmodyfikowany Windows Phone OS, ze zmienionym jądrem i interfejsem. Nasuwa skojarzenia z interfejsem MotoBlure w telefonie Motorola Cliq, również umożliwiającym integrację kontaktów w serwisach społecznościowych i ułatwiającym wymianę plikami.

Platforma Kin będzie zintegrowana z usługą Zune Marketplace. Póki co nie wiadomo, czy dla tego OS-u niezależni programiści będą mogli tworzyć własne aplikacje. Microsoft na razie nie udostępnił SDK (software development kit) dla systemu w urządzeniach Kin.

Kin do sprzedaży wejdzie w pierwszej kolejności w Stanach Zjednoczonych, co nastąpić ma już w maju. W Ameryce jedynym operatorem telekomunikacyjnym oferującym urządzenie swoim abonentom będzie Verizon. Europejska premiera smartfona przewidziana jest na październik 2010 r. (na Starym Kontynencie znajdzie się on w ofercie Vodafone; najpierw w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii).

Tegra na pokładzie

Osprzęt do budowy smartfona dostarczyła firma Sharp. Warto zwrócić uwagę, że Kin to pierwszy smartfon wykorzystujący układy Nvidia Tegra (dokładnie mówiąc, Tegra APX 2600, czyli pierwszą generację tej platformy). Tegra składa się z procesora Arm, współpracującego z układem do obróbki grafiki i dekoderem wideo. Główne zalety technologii to małe rozmiary i energooszczędność.

Tegra miała swoją premierę na targach Computex 2008. Tymczasem na tegorocznym Consumer Electronics Show zadebiutowała już Tegra 2. Smartfony wykorzystujące nowocześniejszą wersję platformy powinny pojawić się na rynku w czwartym kwartale 2010 r. - tak przynajmniej wynika z oświadczeń składanych przez przedstawicieli Nvidii.

Więcej informcji: Microsoft Kin

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200