Kim jest Adam Góral?

Ma 51 lat. Karierę w biznesie zaczynał w 1988 r. zakładając spółkę Jazcoop zajmującą się produkcją... kechupu. Uznając jednak dominację "leniwego Amerykanina" stworzył w 1991 r. przy tej firmie biuro komputerowe. Zajęło się ono wdrożeniami systemów dla banków spółdzielczych. Na jego podstawie powstał rzeszowski oddział warszawskiego Comp Ltd.

Kim jest Adam Góral?

Adam Góral, w tym roku 50. w rankingu najbogatszych Polaków, publikowanym przez Wprost

W 1995 r. oddział ten został przekształcony w Comp Rzeszów. Adam Góral został zaś wiceprezesem zarządu i dyrektorem generalnym tej spółki. W 2004 r. Comp Rzeszów został wprowadzony na giełdę. Dwa lata później firma ta zmieniła nazwę na Asseco Poland, co zapoczątkowało budowę międzynarodowej grupy kapitałowej. Marzeniem Adam Górala jest stworzenie pierwszej, polskiej korporacji. Obecnie pełni on funkcję prezesa zarządu Asseco Poland oraz odpowiada za wizję rozwoju i strategię Grupy Kapitałowej Asseco.

Niezwykłym zwrotem w historii rozwoju Grupy Asseco stało się połączenie z Softbankiem. Za kolejny należy uznać rozpoczęcie inwestycji na rynku ERP i przejęcie firm Softlab, WaPRO i Safo. Dziś dołączyły do nich spółki z Czech, Słowacji i Niemiec. Adam Góral nie daje jednak odetchnąć sobie, inwestorom i mediom. Praktycznie co kilka miesięcy informuje o kolejnych inwestycjach. Ostatnia miała miejsce w Niemczech. Przygotowywane są zaś kolejne w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Serbii, Macedonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Rumunii i na Litwie.

Zobacz również:

Niewykluczone, że wkrótce Adam Góral stanie się właścicielem największej firmy IT w Polsce o przychodach rzędu 2,5-3 mld zł, deklasując dotychczasowego długoletniego lidera - HP Polska. Za pół roku nowe Asseco Poland może osiągnąć kapitalizację 8 mld zł. Grupa Asseco może zaś już wówczas działać w Polsce, kilkunastu krajach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na pewno zaś w przyszłym roku znajdzie się znacznie wyżej, niż na 50 miejscu najbogatszych Polaków z majątkiem szacowanym na 550 mln zł.

Adam Góral jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie (kierunek cybernetyka ekonomiczna i informatyka) oraz doktorem nauk ekonomicznych. W latach 1979-1990 pracował w filii UMCS w Rzeszowie. W latach 1991-1993 był zaangażowany w Polsko-Amerykański Projekt Budowy Instytutów Przedsiębiorczości w Polsce. Jest też współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, Podkarpackiego Klubu Biznesu (gdzie pełni funkcję prezesa) i Konsulem Honorowym Republiki Słowackiej.

Prezes Asseco Poland był przewodniczącym Rad Nadzorczych firm ABAS (połączonej z Asseco Poland 2 stycznia 2006 r.); Studio Komputerowe GALKOM; COMP Soft i Epsilio (połączonej z Asseco Poland 1 lipca 2005 r.). Od 2004 r. jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Asseco Slovakia. Sprawuje ponadto funkcję przewodniczącego rad nadzorczych: Asseco Business Solutions, Asseco Systems, Asseco Romania, ADH-Soft oraz wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu oraz członka rady nadzorczej Vistuli&Wólczanki.


TOP 200