Kilka problemów z IE 5

Instalacja przeglądarki Internet Explorer 5 może niektórym użytkownikom przysporzyć problemów. Na szczęście, wiele z nich można rozwiązać dzięki dostępnym już poprawkom.

Instalacja przeglądarki Internet Explorer 5 może niektórym użytkownikom przysporzyć problemów. Na szczęście, wiele z nich można rozwiązać dzięki dostępnym już poprawkom.

Wadą najnowszej przeglądarki internetowej Microsoftu jest to, że przy jej instalacji zostaje usunięta ważna funkcja tzw. tunelowania (tunneling), która pozwala na bezpieczną wymianę danych przez Internet. Microsoft już opublikował porady, dotyczące rozwiązania tego problemu. Mogą one przydać się również użytkownikom przeglądarek IE 4.0 i Navigator.

Brak światła w tunelu

Tunelowanie jest metodą szyfrowania informacji przy połączeniu serwera ze zdalnym klientem. Microsoft nazywa tę metodę transmisją obsługiwaną przez protokół PPTP (Point to Point Tunneling Protocol). Technologia ta po raz pierwszy pojawiła się w systemie Windows 95, jeśli użytkownik przeprowadził aktualizację, instalując DUN 1.2 (Dial-Up Networking). Moduł ten jest obecnie standardowo włączony do Windows 98 i NT 4.0.

Po zainstalowaniu Internet Explorera 5, protokół PPTP przestaje działać. Na stronach internetowych BugNet (www.bugnet.com), gdzie są przedstawione problemy związane z eksploatacją komputerów PC, opublikowano wyniki testów IE 4.0, IE 5 i Navigator 4.51. Oto niektóre ich wnioski, umieszczone na stronach BugNet:

Navigator 4.51 i Internet Explorer 5.0, pracując pod kontrolą Windows 95/98, często nie mogą otwierać stron WWW, korzystając z protokołu PPTP do czasu aż zostanie zastosowana metoda opisana niżej, zalecana przez Microsoft;

Przeglądarki Navigator 4.51 i IE 4.0 pracują bez problemów na platformie klienta Windows NT 4.0, ale IE 5.0 wymaga pewnych modyfikacji, aby korzystać z technologii tunelowania.

Microsoft potwierdził występowanie problemów z właściwą pracą modułu DUN(support.microsoft.com/support/kb/articles/q222/9/36.asp). Według przedstawicieli firmy, połączenie może się zawiesić lub nie zostać nawiązane, jeśli w oknie jego właściwości nie widać numeru IP serwera, a tylko jego nazwę. Oznacza to, że zamiast ciągu znaków takich, jak "nazwa_serwera.com", lepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie wpisanie liczby reprezentujące adres IP.

Jeśli ktoś nie zna adresu IP, może w trybie tekstowym uruchomić systemowy program Ping, pisząc w jednej linii polecenie: "Ping nazwa_serwera.com". W odpowiedzi program wyświetli liczby, które reprezentują adres IP.

Szczegóły o protokole PPTP i jego wykorzystaniu można znaleźć w artykule zamieszczonym pod adresem: support.microsoft.com/support/kb/articles/q221/1/19.asp.

Konflikt sterowników

Na stronie BugNet znajduje się potwierdzenie skuteczności opisanej metody, a także dodatkowa informacja, że w przypadku stacji klienckich Windows NT 4.0 niezbędne jest wyłączenie funkcji filtru PPTP. Szczegóły odnośnie do tego zagadnienia można znaleźć pod adresem: www.bugnet.com/analysis/browser/pptp.html.

Okazało się również, że Internet Explorer 5.0 może sprawić niemiłą niespodziankę użytkownikom korzystającym ze sterowników kart graficznych Viper V550, Monster Fusion Z100 lub Monster 3D II, opracowanych przez Diamond. Jeśli sterownik zostanie zainstalowany po Internet Explorerze 5.0, to zmienia on plik comctl32.dll używany przez przeglądarkę i ponowne uruchomienie systemu okazuje się niemożliwe. Jedyna radą jest wówczas odtworzenie tego pliku z dysku instalacyjnego Windows 95/98 lub NT. Odpowiednia procedura jest opisana w pliku readme.txt, dołączonym do IE 5, dostępnym też pod adresem: support/microsoft/com/support/kb/articles/q220/5.88 asp. Firma Diamond opracowała już nowe sterowniki dostępne pod adresem: www.diamondmm.com/products/support/ie5.html.

Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200