Kieszonkowa drukarka 3D, która buduje obiekty wyświetlone na ekranie smartfona

Nowa drukarka 3D używa wiązek światła emitowanych przez smartfon do tworzenia zapisanych w jego pamięci i wyświetlanych graficznych obiektów. Na pomysł taki wpadła firma OLO 3D, która zbiera środki na podjęcie produkcji takiej drukarki w ramach kampanii crowdfunding. Jest to forma finansowania nowatorskich i ciekawych projektów przez społeczność, która chce dobrowolnie wesprzeć takie inicjatywy.

Stereolitograficzna drukarka 3D zaprojektowana przez firmę OLO może współpracować z dowolnym smartfonem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego iOS, Android lub Windows, który jest wyposażony w wyświetlacz o przekątnej do 5,8 cala. Może to więc być np. smartfon iPhone 6S czy Galaxy A7. Drukarka ma kształt kostki, którą użytkownik kładzie na wyświetlacz smartfona.

Kieszonkowa drukarka 3D, która buduje obiekty wyświetlone na ekranie smartfona

Na smartfonie trzeba wtedy uruchomić specjalną, opracowaną przez firmę OLO aplikację. Zamienia ona grafikę 3D wyświetloną na ekranie smartfona na fizyczny obiekt i emituje intensywne wiązki światła, które „rzeżbią” go w znajdującej się w górne części drukarki żywicy. Wystarczy wtedy utwardzić żywicę i obiekt jest wydrukowany.

Użytkownik może użyć do drukowania przedmiotów dowolnego oprogramowania graficznego modelujące obiekty w trybie 3D, takiego jak np. Autodesk 123D Catch. Drukarka nie jest demonem szybkości, ale czego można wymagać od urządzenia wartego 450 USD, bo tyle ma kosztować po wprowadzeniu jej na rynek. I tak wydrukowanie np. kulistego przedmiotu o średnicy 5 cm. zabiera jej 3 godziny.

Jaka na tanią drukarkę 3D, urządzenie ma zupełnie niezłą rozdzielczość rzędu 0,036 milimetra. OLO oferuje na razie cztery rodzaje żywic (od miękkich do bardzo twardych) w ośmiu kolorach.

Kieszonkowa drukarka 3D, która buduje obiekty wyświetlone na ekranie smartfona

Użytkownik drukarki ma do wyboru żywicę w ośmiu kolorach

Drukarkę zasilają cztery baterie AAA, a jej wymiary to 172 x 115 x 148 mm. Sama komora drukowania ma wielkość 125 x 75 x 50 mm. Urządzenie ma się pojawić w sprzedaży w połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200