Kiedy requester?

Wielu użytkowników sieciowego systemu Novella NetWare 4.x stawia sobie pytanie: Czy Windows 95 będzie wyposażony w requester NetWare?

Wielu użytkowników sieciowego systemu Novella NetWare 4.x stawia sobie pytanie: Czy Windows 95 będzie wyposażony w requester NetWare?

Requester to program zawarty w stacji roboczej przekazujący żądanie obsługi od aplikacji ze stacji do aplikacji umieszczonej w serwerze. Bez takiego programu nie jest możliwa współpraca nowego, 32-bitowego systemu operacyjnego Microsofta z nowym produktem Novella. Klient nie będzie mógł uzyskać dostępu do pliku, usług drukowania i obsługi katalogów. Mówiąc prościej - Windows 95 byłyby bezużyteczne jako oprogramowanie klienta sieci NetWare 4.x.

Microsoft składa solenne obietnice, że dostarczy requester w ciągu 90 dni od ukazania się Windows 95 w sprzedaży. Jednak użytkownicy NetWare 4.x woleliby, aby ten istotny element systemu pochodził od Novella. Gwarantowałoby to pełną kompatybilność z jądrem systemu sieciowego. Sam Novell twierdzi, że dostarczy odpowiedni requester w dniu, w którym Microsoft wprowadzi Windows 95 na rynek. Użytkownicy systemów sieciowych są jednak podejrzliwi. Microsoft obiecuje jednak, że obecnie osiągalny 16-bitowy requester służący do integracji środowisk NetWare z Windows 3.1 i Windows for Workgroups 3.11 będzie pracował poprawnie także w środowisku Windows 95.

Historia czekania na requester służący do połączenia środowisk NetWare i Windows ma ponad dwa lata. Rozpoczęła się w styczniu 1993 r., gdy Microsoft przygotowywał się do wprowadzenia na rynek systemu Windows NT. Wyraźna niechęć do współpracy gigantów informatyki Microsofta i Novella powodowała ciągłą przepychankę i oskarżenia o nieudostępnianie kodu źródłowego nowo wprowadzanego systemu. Niektórzy użytkownicy przewidują, że opóźnienie w dostarczeniu requestera do Windows 95 przyniesie największą szkodę właśnie Microsoftowi. Jeśli będą musieli zdecydować co jest dla nich ważniejsze - Windows 95 czy działająca sieć Novella, to oczywiście wybiorą sieć. Bez niej nie mają racji bytu. Opóźnienie requestera nakazuje im wobec tego wstrzemięźliwość w instalacji Windows 95.

Poza obiecywanym requesterem NetWare 4.x, Microsoft zamierza wprowadzić na rynek uniwersalny, 32-bitowy requester obsługujący jednocześnie NetWare 3.x, NetWare 4.x, LAN Manager i NT Server. Niestety produkt ten będzie niepełnowartościowy - w NetWare 4.x zapewni jedynie emulację informacji o użytkownikach systemu. Oznacza to, że administratorzy tej sieci nie będą mogli wykorzystywać zaawansowanych usług dotyczących obsługi katalogów.

Z namysłem

Inne firmy, jak Banyan Systems czy Digital, pracują nad swoimi wersjami requestera. Także IBM, choć oficjalnie odcina się od współzawodnictwa, jest podejrzewany o chęć wyprodukowania requestera wiążącego Windows 95 ze środowiskiem LAN Servera. Wyścig trwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200