Kiedy DVD zastąpi magnetowidy?

Pierwsze modele odtwarzaczy DVD pojawiają się na polskim rynku.

Pierwsze modele odtwarzaczy DVD pojawiają się na polskim rynku.

Jednym z pierwszych, dostępnych na krajowym rynku odtwarzaczy DVD (Digital Versatile Disk) jest model Toshiba SDM-M 1002. Jest to urządzenie zgodne z nową, choć wprowadzaną już od początku br. technologią cyfrowych, optycznych DVD. Zestaw dostarczony do testów przez (d. Initel Serwis) składa się z wewnętrznego odtwarzacza DVD (ATAPI) zbliżonego wyglądem do napędów CD-ROM, karty realizującej dekompresję zgodnie ze standardem MPEG-2, bez której nie można obejrzeć filmów zapisanych w nowym formacie, oraz zestawu 7 dysków DVD.

Instalacja urządzenia w komputerze PC jest bardzo prosta - wymaga jedynie zamontowania karty dekompresji w gnieździe PCI oraz podłączenia odtwarzacza DVD, tak jak typowego napędu CD-ROM. Po instalacji sterowników sprzętowych oraz oprogramowania służącego do odtwarzania filmów w formacie MPEG-2 urządzenie jest w pełni gotowe do pracy. Testowany czytnik DVD potrafi pracować także jako standardowy CD-ROM o 8-krotnej prędkości oraz odtwarzacz płyt CD-R i CD-RW.

2 warstwy po 0,6 mm

Jakość krótkich demonstracyjnych filmów w formacie MPEG-2 znajdujących się na dołączonych przykładowych dyskach DVD jest rzeczywiście świetna. Obraz jest ostry, przetwarzany płynnie bez skoków i rwania klatek, z fantastycznymi, realistycznymi kolorami oraz idealnie czystym dźwiękiem.

Jednak proces uruchamiania niektórych dostarczonych przez producenta aplikacji na komputerze z procesorem Pentium 100 MHz, 32 MB RAM, kartą graficzną z 2 MB pamięci, który pracował pod Windows 95, trwał dość długo. Można więc ocenić, że efektywne korzystanie z czytnika DVD wymaga sprzętu o stosunkowo wysokiej wydajności.

Dyski CD-ROM mają grubość 1,2 mm i korzystają z dwóch warstw, każda po 0,6 mm, co w efekcie pozwoliło na redukcję odległości między ich powierzchnią a warstwą z zapisanymi informacjami. Promień lasera ma mniejszą długość fali oraz nie musi penetrować tak dużej warstwy plastiku, jak w przypadku standardowych płyt CD, i można go zogniskować na mniejszej powierzchni. Dzięki temu informacje są gęściej upakowane. Ponadto mogą one być zapisywane na obu stronach dysku, a także w systemie dwuwarstwowym. Efektem tych modyfikacji jest znaczne zwiększenie pojemności płyt nowej generacji w porównaniu do "tradycyjnych" dysków CD-ROM.

Europa się spóźnia

Niestety, inwazja nowego nośnika na europejski rynek przesuwana jest już od pół roku. W wyniku międzynarodowych umów i kompromisu zawartego między firmami wytwarzającymi odtwarzacze DVD oraz producentami wspierającymi nowy standard a studiami filmowymi na światowy rynek wejdzie 5 wersji kart dekompresji przeznaczonych dla 5 stref handlowych. Odtwarzacze DVD będą takie same. Kompromis ten jest wynikiem obaw hollywoodzkich koncernów przed piractwem i nielegalnym kopiowaniem, które w wypadku DVD umożliwia łatwe uzyskanie kopii filmów o prawie idealnej jakości. Podzielenie świata na strefy ma ułatwić ochronę producentów filmów w formacie DVD od znanej, np. na rynku dźwiękowych płyt CD, skali piractwa. Według ostatnich informacji, europejska strefa handlowa może dodatkowo zostać podzielona na mniejsze jednostki. I tak np. inne dekodery będą prawdopodobnie dystrybuowane we Francji, a inne w Niemczech.

Obecnie sprzedaż napędów DVD rozpoczęła się głównie w USA i Japonii. Ale nawet na tych rynkach dostępny jest na razie stosunkowo niewielki wybór filmów w formacie DVD - kilkadziesiąt tytułów. Dopiero teraz pojawiają się pierwsze gry przygotowane z myślą o możliwościach nowej technologii cyfrowej - dotychczas dostępne były wyłącznie starsze wersje gier, które oferowano po prostu na jednym dysku DVD, zamiast np. na czterech CD-ROM.

Dostarczony do testów zestaw Toshiba SDM-M 1002 był wyposażony w amerykańską wersję karty dekompresji i dyski DVD zgodne z tym standardem. Należy jednak uprzedzić potencjalnych użytkowników, że w Polsce mają być oczywiście sprzedawane karty dekompresji przygotowane specjalnie na rynek europejski i dlatego nie warto kupować dysków DVD w USA lub Japonii z zamiarem wykorzystania ich w Polsce, ponieważ informacje nie będą rozkodowywane. Aby obejrzeć filmy w wersjach amerykańskich lub japońskich, użytkownik musi wyposażyć komputer w kartę dekodera MPEG-2 dostosowaną do odpowiedniej strefy handlowej.

<hr size=1 noshade>Odtwarzacz DVD Toshiba SDM-M 1002 z kartą dekompresji MPEG-2

Producent: Toshiba America (http://www.toshiba.com)

Dystrybucja: Alstor (d. Initel-Serwis)

03-301 Warszawa

ul. Jagiellońska 74

tel. (0-22) 675 55 15

fax 675 43 10

http://www.alstor.com.pl


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200