Kepler - następna generacja procesorów graficznych Nvidii

W 2011 r. ruszy produkcja nowej generacji układów graficznych Nvidii. GPU bazujące na architekturze o nazwie kodowej Kepler będą wytwarzane w procesie technologicznym 28 nm.

PC World Testy - karty graficzne

Moc obliczeniowa układów Kepler ma być od 3 do 4 razy większa niż ta, którą charakteryzują się procesory Fermi - ma to zostać osiągnięte przy nieznacznym wzroście zużycia energii.

Zobacz również:

  • RX 6500 XT, GeForce RTX 3050 i inne karty nie dały rady
  • Jak szybciej trenować AI?

Układy Kepler będą charakteryzować się m.in. obsługą pamięci wirtualnej i mechanizmów obniżania lub ukrywania opóźnień pamięci poprzez wykorzystanie powtarzających się operacji procesora związanych z dostępem do danych.

W 2012 lub 2013 r., architektura GPU ma zostać ponownie zmodernizowana. Kolejna generacja układów, które zastąpią procesory Kepler, nosi póki co nazwę Maxwell, a jej szacowana wydajność obliczeń ma przekraczać moc Fermi 4-6 razy. "Maxwelle" mają obsługiwać pamięci ECC, czyli moduły RAM z funkcją Error Correction Code, stosowane w serwerach. Układy będą wytwarzane w technologii 22 nanometrów.

Prezes Nvidii, Jen-Hsun Huang zapowiedział nowe układy w trakcie wystąpienia otwierającego imprezę GTC 2010 (Konferencja Technologii Procesorów Graficznych organizowana przez Nvidię). Sympozjum rozpoczęło się 21 września w kalifornijskim San Jose.

Zobacz podsumowanie pierwszego dnia GTC 2010:

Nvidia jest przekonana, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na wyspecjalizowane, dedykowane procesory GPU nie spadnie. Koncern próbuje się w ten sposób przeciwstawić tendencji do integrowania funkcjonalności procesora graficznego i głównego w jednym układzie (intelowska architektura Intel Core drugiej generacji, znana też jako Sandy Bridge oraz AMD Fusion).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200