Kazaa - numer 1 na liście zagrożeń

Koalicja StopBadware.org - stworzona m.in. przez Google, Sun, Lenovo oraz uczelnie w Oxfordzie i Harvardzie - opublikowała listę aplikacji, które stanowią największe zagrożenie dla użytkowników indywidualnych i korporacyjnych. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się popularny program do wymiany plików w sieci P2P - Kazaa Media Desktop.

Niechlubną drugą pozycję zajął program SpyAxe - informacja ta jest o tyle ciekawa, że zadaniem tego programu jest usuwanie z systemu spyware'u. Na kolejnych miejscach uplasowały się: aplikacja MediaPipe (wspomagająca pobieranie plików) oraz Waterfalls 3 - wygaszacz ekranu dystrybuowany przez serwis Screensavers.com.

"Wszystkie cztery programy rażąco naruszają zapisy składające się na definicję "bezpiecznego oprogramowania", przyjęte przez twórców StopBadware.org" - tłumaczy John Palfrey, jeden z szefów organizacji. Owe naruszenia polegają m.in. na nieinformowaniu użytkownika o wszystkich funkcjach programu, modyfikowaniu ustawień innych aplikacji oraz utrudnianiu odinstalowania wszystkich komponentów programu. Przedstawiciele StopBadware.org zastrzegają jednak, że aplikacje nie naruszyły wszystkich zasad - żadna z nich nie zagraża innym komputerom (niż ten, na którym ją zainstalowano), zaś tylko jedna z nich - Waterfalls 3 - wysyła informacje o użytkowniku.

Koalicja StopBadware.org powołana została na początku bieżącego roku - pisaliśmy o tym w tekście "Internetowa czarna lista spyware'u". Jej głównym zadaniem przygotowywanie "czarnej listy" aplikacji zawierających spyware i inne podejrzane oprogramowanie. Ma ona pomóc użytkownikom w podjęciu decyzji, czy rzeczywiście warto pobierać i instalować oprogramowanie firm, które na jednej z tych list się znalazły.

Więcej informacji: StopBadware.org.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200