Kayakiem na szerokie wody

IntranetWare for Small Business to pakiet dla drobnych przedsiębiorców, którzy chcą mieć w biurze sieć komputerową.

IntranetWare for Small Business to pakiet dla drobnych przedsiębiorców, którzy chcą mieć w biurze sieć komputerową.

Kayak to robocza nazwa pakietu IntranetWare for Small Business firmy Novell, przeznaczonego dla niewielkich sieci, najwyżej do 25 użytkowników. Tworząc go, przyjęto założenie, że firma - właściciel pakietu - nie zatrudnia na stałe administratora sieci, lecz wynajmuje informatyka, który wspomaga wyznaczoną wśród użytkowników osobę i zarządza siecią zdalnie. Dlatego system jest prosty i w dużej mierze zautomatyzowany. Wyposażono go w uproszczone (w stosunku do IntranetWare) aplikacje, pozwalające na łatwe zarządzanie systemem. Starannie dopracowano także dokumentację on-line, którą można oglądać za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW.

Wersja Small Business praktycznie nie różni się od zwykłego IntranetWare poza jednym bardzo istotnym elementem - system pozwala operować tylko w obrębie jednego drzewa usług katalogowych NDS bez możliwości replikowania danych z innymi drzewami. Zautomatyzowanie instalacji i dodanie prostych aplikacji zmniejsza koszty użytkowania systemu. Interesująca jest cena pakietu, niższa od pełnej wersji IntranetWare. Sugerowana cena wersji Small Business to 900 USD plus 65 USD za licencję na każdego następnego użytkownika. W przypadku 25 użytkowników wynosi ona 2200 USD. Pełna wersja IntranetWare dla 25 użytkowników kosztuje 3700 USD. Właściciele małych firm powinni mieć jednak świadomość, że zakup systemu nie jest jedynym wydatkiem związanym z siecią komputerową.

System daje pełną platformę dostępu do sieci intranet i Internetu. Zawiera WebSerwer 2.5, usługi FTP, bramkę IPX/IP, obsługę TCP/IP, możliwość symetrycznego przetwarzania SMP i routing wieloprotokołowy.

W system wbudowany jest program obsługi telefonii NetWare Connect 2.0, umożliwiający współdzielenie modemów. Dzięki temu użytkownicy uzyskują zdalny dostęp do sieci, nawet jeśli znajdują się daleko od biura. Jeżeli modem przyłączony jest do jednego z portów COM serwera, wtedy komputer użytkownika traktowany jest jak lokalna stacja robocza. Gdy modem przyłączony jest do stacji roboczej, potrzebny jest dodatkowy program, np. PCAnywhere. Obie wersje umożliwiają pracę w systemie z dowolnego miejsca, a w szczególności zdalne administrowanie. Program Connect 2.0 potrafi stworzyć platformę dostępu do Internetu dla wszystkich użytkowników sieci za pośrednictwem jednego konta wykupionego u dostawcy usług internetowych.

Administracja

Administrowanie systemem zaczyna się od programu QuickStart, uruchamianego automatycznie po rozpoczęciu sesji użytkownika admin. Celem jest zdefiniowanie głównych elementów systemu: użytkowników i grup. Lepszym narzędziem, opracowanym specjalnie dla IntranetWare for Small Business, jest NetWare Easy Administration Tool (NEAT). Program jest prosty, w obrębie jednego drzewa NDS umożliwia dowolne konfigurowanie obiektów i usług systemu. Easy Tool jest uproszczoną wersją programu NetWare Administrator, który daje pełne możliwości zarządzania siecią. Program NetWare Administrator również znajduje się w systemie i można go używać.

Wymienione programy, dzięki graficznemu przedstawieniu obiektów i powiązań w systemie, obsługiwane są intuicyjnie. Jednak nadużyciem byłoby stwierdzenie, że administrowanie IntranetWare for Small Business może wykonywać osoba nie posiadająca żadnych kwalifikacji informatycznych.

Natomiast interesujące możliwości pracy otwierają się dzięki aplikacji NAL (Novell Aplication Launcher), pozwalającej na uruchamianie programów na serwerze, a nie stacji roboczej. Ma to istotne znaczenie dla użytkowników zdalnie łączących się z siecią. Także użytkownicy Windows 95 i OS/2 - systemów, które mają wbudowaną wielozadaniowość, mogą używać Launchera do przyspieszania pracy.

Instalacja

Od strony technicznej system nie jest wymagający. Potrzebny jest komputer PC minimum 386, 20 MB RAM (rekomendowane 32 MB), partycja DOS minimum 20 MB, napęd CD-ROM i 20 MB na zbiory systemowe na serwerze. Pakiet zawiera trzy płyty CD-ROM i dyskietkę licencyjną. System zajmuje pierwszą płytę, reszta to dokumentacja on-line. Podczas testów system zainstalowano na komputerze Digital Venturis z procesorem Pentium 120 MHz, 16 MB RAM, kontrolerem SCSI obsługującym dysk 2 GB i napędem CD-ROM. Pierwszym krokiem było przygotowanie partycji z DOS ok. 100 MB. Potem uruchomiono napęd CD-ROM i program instalacyjny IntranetWare for Small Business.

Po wybraniu spośród wielu języków angielskiego (pakiet nie jest jeszcze zlokalizowany), można zainstalować serwer, klientów, przenieść system na dyskietki lub przeczytać dokumentację.

Wybrałem instalację serwera. Wtedy nastąpiło pierwsze zacięcie - system zgłosił pracę procesora w "protect mode" i konieczność interwencji informatyka. Po usunięciu obsługi pamięci z CONFIG.SYS instalacja ruszyła. Wpisanie informacji o firmie, wybór nazwy serwera i dyskietka licencyjna nie sprawiało problemu. Instalacja sterowników zaskoczyła mnie pozytywnie. System prawidłowo rozpoznał kontroler dysku i kartę sieciową oraz zaproponował dobre sterowniki.

Potem program instalacyjny zażądał podania numeru gniazda, w którym znajduje się kontroler dysku. Podałem numer 1, który był zajęty, natomiast numer 13 okazał się szczęśliwy. Dołączenie napędu CD-ROM i karty sieciowej do systemu nastąpiło automatycznie. System zgłosił także problem ze sterownikiem CD-ROM - naciśnięcie klawisza Enter spowodowało jego usunięcie.

Następnie program instalacyjny bez informowania założył partycję NetWare na dysku i na całości założył wolumin SYS. Poznałem to po intensywnym kopiowaniu danych do katalogu SYS:SYSTEM. Właściwie użytkownik powinien cieszyć się, że IntranetWare for Small Business jest programem "plug & play", ale zwolennik podziału zasobów serwera na kilka woluminów przyjmie taką samodzielność systemu z umiarkowanym optymizmem. Dalsza instalacja przebiegła automatycznie i serwer zainstalował się prawidłowo.

Program instalacji klienta proponuje oprogramowanie dla DOS i Win 3.1x, DOS/VLM, DOS/VLM dla IP, OS/2 oraz Windows 95. Instalacja na Windows 95 przebiegła bez problemów, chociaż zdarzały się kłopotliwe pytania, np. czy usuwać poprzednie sterowniki kart sieciowych. Po zakończeniu instalacji, bez kłopotów połączyłem się z serwerem.

Podsumowanie

Przed instalacją IntranetWare for Small Business przyjąłem, że może tego dokonać osoba nie mająca doświadczenia informatycznego, będąca wyłącznie użytkownikiem. Po zakończeniu doszedłem jednak do wniosku, że taka instalacja nie może się udać. Osoba instalująca musi mieć pojęcie o komputerach, potrafić odróżnić sterownik dysku od sterownika karty sieciowej, rozumieć architekturę klient-serwer, dzielić dysk na partycje itp. Mimo tych uwag, instalację IntranetWare for Small Business można uznać za łatwą, a system za przyjazny niedoświadczonemu użytkownikowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200