Kaspersky uzyskał patent na mechanizm różnicowania zakresu skanowania

Firma Kaspersky Lab opatentowała mechanizm, który zapewnia przyspieszenie skanowania antywirusowego plików.

Patent, zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych pod numerem 7392544, daje rosyjskiej firmie prawo własności intelektualnej do techniki dynamicznego różnicowania szybkości skanowania w zależności od takich parametrów, jak rozmiar pliku, jego format, struktura, podpis cyfrowy i miejsce pochodzenia.

Przytłaczająca większość plików w komputerach jest całkowicie niewinna, ale jeszcze dzisiaj programy antywirusowe, przeprowadzające skanowanie w poszukiwaniu sygnatur wirusów, nadal traktują wszystkie pliki jednakowo, o ile nie skonfiguruje się je do ignorowania takich plików, zmieniając ustawienia domyślne. Skanowanie może być szybkie i relatywnie niepewne lub gruntowne, lecz bardziej powolne, co jest dla wielu użytkowników wyborem dość niepokojącym.

Zobacz również:

  • Globalna umowa Huawei i Ericsson
  • Google przegrało w USA sprawę o patent Chromecast. Na stole 338,7 mld USD
  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023

Jednym z problemów oprogramowania antywirusowego jest fakt, iż wielu użytkowników nie chce czekać zbyt długo, aż oprogramowanie antywirusowe wykona swoją pracę. Innowacyjnym elementem w opatentowanej metodzie jest zawarta w niej zdolność do różnicowania skanowania w oparciu o pochodzenie pliku. Kryteria różnicowania obejmują m.in. to czy plik został pobrany z witryny WWW, przesłany pocztą elektroniczną lub komunikatorem - fakty te bezpośrednio zwiększają prawdopodobieństwo, że plik jest podejrzany.

Skupiając się na podejrzanych plikach, w oparciu o takie parametry, można potencjalnie skrócić czas skanowania i uwolnić użytkownika od konieczności wyłączania plików ze skanowania w oparciu o nieuzasadnione wybory. Chociaż nie jest to koncepcja nowa, kluczową sprawą jest tu jednak zdolność do wykonania tego dynamicznie, przy każdym starcie skanowania.

Firma otrzymała też patent na technikę wykrywania rootkitów, która wykorzystuje m.in. fotografie stanu plików systemu operacyjnego i rejestrów przed i po załadowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200