Kaspersky Lab: odkryliśmy jedno z najniebezpieczniejszych jak dotąd zagrożeń Android

Firma Kaspersky Lab poinformowała o odkryciu bardzo groźnego oprogramowania malware atakującego urządzenia Android. Twierdzi jednocześnie, że jest to jedno z największych zagrożeń Android, jakie hakerzy opracowali przez ostatnie dziesięć lat.

Informatycy nadali zagrożeniu roboczą nazwę Skygofree i informują, że jest to malware typu "Spy", czyli taki który po zainstalowaniu się na zaatakowanym urządzeniu zachowuje się jak szpieg, wykradając z niego różnego rodzaju poufne informacje.

Kaspersky Lab twierdzi, że pierwsza wersja oprogramowania Skygofree pojawiła się dwa lata temu, ale hakerzy wprowadzili ostatnio do niego szereg nowych mechanizmów (w sumie jest ich pięć, każdy atakujący różne zabezpieczenia), dzięki którym malware może wykraść ze smartfona czy tabletu właściwie każdy zasób.

Zobacz również:

  • Ubezpieczenie w cyfrowym świecie
  • Android obchodzi we wrześniu swoje 14 urodziny
  • Czy możemy ufać rosyjskiej firmie Kaspersky?

Jakby tego było mała mało, Skygofree może rejestrować prowadzone przez użytkownika smartfona rozmowy, przechwytywać wiadomości generowane przez aplikację WhatsApp czy podłączać bez wiedzy użytkownika zainfekowany smartfon do kontrolowanego przez hakera punktu dostępowego Wi-Fi.

Informatycy informują, że Skygofree pracuje pod pewnymi względami podobnie jak odkryte w 2016 roku szkodliwe programy Pegasus for Android i Pegasus for iOS. Może to oznaczać iż został zaprojektowany przez tę samą grupę hakerską, która według firmy Kaspersky Lab działa we Włoszech. Nie jest to jednak pewna informacji i wymaga dalszych badań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200