Kąsek dla programistów

Netscape - zgodnie z zapowiedziami - otworzył internetowy serwis, na którym w ciągu miesiąca zostaną umieszczone kody źródłowe pakietu Communicator.

Netscape - zgodnie z zapowiedziami - otworzył internetowy serwis, na którym w ciągu miesiąca zostaną umieszczone kody źródłowe pakietu Communicator.

Działający od niedawnahttp://serwis www.mozilla.org jest przeznaczony głównie dla firm i osób zainteresowanych tworzeniem oprogramowania. Każdy programista będzie teraz mógł ściągnąć na własny komputer kod źródłowy pakietu Communicator w najnowszej wersji 5.0. Może go modyfikować, tworząc własne wersje przeglądarki. Nowy internetowy serwis, stworzony przez Netscape'a, ma być narzędziem promocji rozwiązań tej firmy i miejscem otwartego dialogu społeczności twórców oprogramowania. Z serwisemhttp://www.mozilla.org będzie związana stale grupa pracowników merytorycznych Netscape'a.

Przedstawiciele Netscape'a nie ukrywają, że przy podjęciu decyzji o udostępnieniu wszystkim kodu źródłowego Communicatora inspiracją była obserwacja sukcesu darmowego systemu Linux, jednej z mutacji Unixa, czy serwera WWW Apache. Rozwijają je grupy programistów - woluntariuszy. Netscape ma nadzieję, że w ten sam sposób niezależni programiści będą przyczyniać się do wzbogacenia jego produktu.

Nie wszyscy jednak podzielają ten optymizm. Duże firmy, korzystające z technologii informatycznych, wcale nie są zainteresowane dokonywaniem zmian w kodzie źródłowym komercyjnych aplikacji, takich jak Communicator. Pojawia się obawa, że powstające w ten sposób różne wersje produktu Netscape'a wpłyną na brak jednolitego standardu i zgodności między poszczególnymi wersjami. Grono odbiorców takich systemów, jak Linux czy Apache, jest bowiem generalnie różne od użytkowników Communicatora, narzędzia pracy dla korporacji. Nie do końca jest w tej chwili jasne, na jakich zasadach będzie dozwolona modyfikacja kodu. Dlatego zanim na serwerzehttp://www.mozilla.org pojawi się kod źródłowy, będzie przedstawiona tam wersja beta umowy licencyjnej.


TOP 200