Karty Creativa z procesorami P10

Creatve zaprezentował karty graficzne serii Wildcat wyposażone w najnowsze, nietypowe konstrukcyjnie procesory graficzne P10.

Creatve zaprezentował karty graficzne serii Wildcat wyposażone w najnowsze, nietypowe konstrukcyjnie procesory graficzne P10.

Pierwsza na sklepowych półkach pojawiła się karta Wildcat VP870 wyposażona w 128 MB pamięci DDR. Pracuje ona z 256-bitową szyną danych i posiada funkcję obsługi dwóch monitorów jednocześnie.

Procesor taktowany jest z częstotliwością 250 MHz i jest zdolny do obróbki 188 mln wierzchołków na sekundę. Karta skierowana jest na rynek użytkowników aplikacji CAD/DCC.

Dla przypomnienia dodajmy, że procesor P10 zawiera m.in. programowalne układy SIMD (single instruction multiple data), które pozwalają na wykonywanie przekształceń geometrycznych, operacji na pikselach oraz teksturach, a to wszystko przy przepustowości szyny pamięci rzędu 20 GB/s. Konstrukcja P10 przypomina raczej procesor będący sercem każdego komputera, niż większość układów graficznych. Posiada wirtualny subsystem pamięci, zdolności pracy wielowątkowej oraz wspomniane już programowalne jednostki wspomagające przeprowadzanie złożonych operacji graficznych. Produkt jest zgodny z 9 i OpenGL 2.0.

Jej cena to ok. 800 USD. Wkrótce pojawi się jeszcze potężniejszy model o symbolu Wildcat VP970.