Kartoteki Amasysa

LTP MediaSoftware oferuje doskonalszą wersję adresowej bazy danych dla biura.

LTP MediaSoftware oferuje doskonalszą wersję adresowej bazy danych dla biura.

Amasys to wdzięczna nazwa programu szczególnie przydatnego dla tych firm, które korzystają na co dzień z podręcznych baz danych - kontrahentów, klientów, pacjentów, dostawców, odbiorców i innych. Program Amasys pozwala na łatwe korzystanie z komputerowych kartotek - można je zakładać i aktualizować samemu, można też zakupić kilka już gotowych baz danych.

W ofercie twórców Amasysa - LTP MediaSoftware i G-DATA Software GmbH znaleźć można kilka gotowych baz danych, które można przeszukiwać pod kontrolą programu Amasys - są to m.in. firmy komputerowe, urzędy skarbowe oraz banki. W najbliższym czasie ukaże się baza danych dotycząca urzędów miast i gmin oraz firm, w ujęciu branżowym. Dostępna jest również niemiecka baza bankowo-pocztowa (ok. 70 MB), a w opracowaniu są bazy informacyjne Austrii, Szwajcarii i innych krajów. Program Amasys, mieszczący się na trzech dyskietkach instalacyjnych, ma wbudowaną polską bazę pocztowo-bankową. Dzięki temu, na przykład, po wstukaniu w jedno z pól rekordu nazwy dowolnej miejscowości w innych polach pojawiają się odpowiednie kody pocztowe i kierunkowe numery telefonów.

Każda z adresowych baz danych Amasys może być łatwo utworzona przez użytkownika bez znajomości języków programowania. Umożliwiają to pozycje menu Opcje - kreator Styl Okna. W trakcie konstruowania bazy można określić liczbę kart (z zakładkami jak w arkuszach kalkulacyjnych), które składają się na każdy rekord oraz ilość i rodzaj pól, występujących na każdej karcie. Rekord (.dbf) może zawierać do 10 kart i 100 pól, wszystkich rekordów może być ok. dwóch milardów w jednym pliku. Wydaje się, że wielkości te są wystarczające dla praktycznie wszystkich podręcznych baz danych. Pola można predefiniować jako tekstowe, numeryczne, z datą, przy czym pole tekstowe dopuszcza umieszczenie w nim do 254 znaków. Dla większych opisów przewidziano pole Notatki (do 65 tys. znaków), umieszczone w każdym z rekordów.

Amasys oferuje jednocześnie efektywne funkcje przeszukiwania bazy. Jak podaje producent, przeszukanie bazy składającej się z 500 000 rekordów zajmuje ok. 1 sek. Dotyczy to pól, które uprzednio zdefiniowano jako interaktywne. Można także przeszukiwać rekordy na podstawie danych fragmentarycznych - np. końcówki numeru telefonicznego i/lub dwóch liter nazwiska (filtrowanie).

Inne zalety bazy Amasysa to współpraca z wbudowanym Terminarzem, drukowanie zestawień zbiorczych (w formie tabeli) czy prowadzenie zbiorowej korespondencji (drukowanie etykiet, listów, zaproszeń, tabeli, listy terminów itp.). Podobnie jak w przypadku każdej profesjonalnej bazy, dane można sortować (z uwzględnieniem predefiniowanych kryteriów), przeszukiwać i zamieniać informacje zawarte w polach, eksportować lub importować z baz dbf (FoxPro, Clipper, dBase III, dBase IV) oraz zmieniać format i długość pól w rekordach.

Amasys pracuje w sieciach zgodnych z Novell NetWare pod kontrolą systemów Windows 3.1x i Windows 95.


TOP 200