Kariera testera

Wspólne zainteresowania

Konferencje to dla testera nie tylko cenne źródło informacji, ale także okazja do nabycia - tak potrzebnych w tym zawodzie - kontaktów z innymi specjalistami. W Polsce tematyka testowania pojawia się na konferencjach KKIO oraz w Szkole Górskiej PTI. Pierwszą polską konferencją poświęconą wyłącznie tematyce testowania oprogramowania była zorganizowana w czerwcu 2002 r., przez Instytut Studiów Międzynarodowych (International for International Research), 3-dniowa konferencja (połączona z warsztatami). Wzięło w niej udział ok. 60 osób.

Najwięcej konferencji odbywa się w USA, ale z przyczyn praktycznych polskich testerów zainteresują raczej konferencje europejskie. Największa z nich - EuroSTAR - obchodziła w ubiegłym roku 10-lecie. Impreza ta jest organizowana co roku (w listopadzie lub grudniu) w różnych miastach europejskich.

W tym roku miejscem spotkania będzie Amsterdam (http://www.testingconferences.com/eurostar). Drugą dużą europejską konferencją jest Quality Week Europe (http://www.soft.com/QualWeek). Bardzo dynamicznie rozwinęła się niemiecka (ale anglojęzyczna) grupa konferencji skupionych wokół grupy ICSTEST. Warto zapoznać się z jej ofertą nahttp://www.icstest.com.

W większości krajów zachodnich działają organizacje skupiające specjalistów w dziedzinie testowania. W Polsce środowisko testerów nie wyłoniło jeszcze swojej reprezentacji. A szkoda. Jedną z form takiego zrzeszenia mogłaby być np. sekcja tematyczna PTI.

Testy z testowania

Mówiąc o organizacjach testerów, nie sposób pominąć najdynamiczniej rozwijającej się SIGIST BCS - Special Interest Group in SW Testing działającej w ramach The British Computer Society (http://www.bcs.org.uk). BCS jest największym organizatorem szkoleń i egzaminów certyfikacyjnych w dziedzinie testowania. Akredytowani dostawcy szkoleń zgodnych z metodyką BCS działają także w Szwecji

Holandii, Irlandii, Australii, Belgii i Niemczech.

Podstawowy certyfikat STFC - Software Testing Foundation Certificate (dokładny opis można znaleźć pod adresem:http://www.bcs.org.uk/iseb/st) zdobyło już ponad 7 tys. osób.

Materiały szkoleniowe STFC i testy egzaminacyjne obecnie są wyłącznie w języku angielskim.

Powstała jednak inicjatywa, aby certyfikat ten - brytyjski, lecz cieszący się międzynarodowym uznaniem - przekształcić na europejski, jednolity, ale dostępny także w innych językach. Prace zmierzające w tym kierunku dopiero się rozpoczęły i są nadzorowane przez organizację International Software Testing Qualifications Board (www.istqb.org, strona w trakcie przygotowania). Szkolenia zakończone egzaminem, pozwalającym na zdobycie takiego certyfikatu, odbywają się także w Polsce - organizuje je firma Software Konferencje oraz - w formie zamkniętych szkoleń wewnętrznych - autor niniejszego artykułu.

Bogdan Bereza-Jarociński jest niezależnym konsultantem pracującym m.in. dla szwedzkiej firmy Enea. Można się z nim skontaktować pod adresem: [email protected].


TOP 200