Kamera w sieci

Niekiedy, dodatkowe opcje umożliwiają dogłębną analizę zarejestrowanego materiału, co może być szczególnie przydatne w handlu. Przykładem może być aplikacja Retail, rozpoznająca ścieżki, którymi przechodzą klienci w supermarketach. Ważną opcją, dla instytucji związanych z ochroną obiektów, jest automatyczne wykrywanie i zaznaczanie pozostawionych przedmiotów, zaparkowanych samochodów oraz ruchu obiektów niezgodnych z zaprogramowanymi regułami.

Każdy producent kamery dodaje swoje oprogramowanie. Na rynku są także specjalizowane produkty, które współpracują z kamerami wielu firm. Taką uniwersalną aplikacją jest Milestone (jeden z partnerów ADP firmy Axis Communications), która umożliwia integrację z rozwiązaniami różnych producentów, stosowanymi na całym świecie.

Komentarz

Dla Computerworld komentuje Agata Majkucińska, Key Account Managera Axis Communications

Raport IMS Research, przewiduje, że do 2012 roku rynek kamer sieciowych na świecie osiągnie wartość ponad 2,5 miliarda dolarów. Założona stopa rocznego wzrostu dla tego segmentu wynosi ponad 35 procent w okresie kolejnych pięciu lat. Te dane najlepiej obrazują dynamikę rozwoju i kierunek, w którym będzie zmierzał sektor monitoringu wizyjnego.

Axis Communications, jako pionier i lider rynku nadzoru IP, od dawna promuje przechodzenie z systemów analogowych na cyfrowe. Od kilku lat wyraźnie widać tendencję migracji do sieciowych systemów nadzoru wizyjnego. Wynika to z oczywistych zalet rozwiązań cyfrowych, w tym skalowalności, łatwości instalacji, nieporównywalnej jakości obrazu, elastyczności, ale przede wszystkim z możliwości technologicznych, jakie daje nadzór IP. Wielu producentów rozszerza portfolio oferowanych urządzeń, idąc w kierunku wyznaczanych przez Axis trendów (rozbudowując ofertę np. o wyspecjalizowane kamery sieciowe dostarczające obraz jakości HDTV i obsługujące standard kompresji H.264) i dostosowując swoje najnowsze urządzenia do ewoluujących potrzeb klientów. Pod koniec grudnia 2009 wprowadziliśmy na rynek ciekawą kamerę stworzoną przez Axis we współpracy z firmą Kowa. Jest to kamera AXIS P1346 o rozdzielczości HDTV/3 MP z precyzyjnym mechanizmem sterowania przesłoną tzw. P-Iris. Unikalność tej kamery to kombinacja oprogramowania Axis i obiektywu KOWA wykorzystującego silnik krokowy, który pozwala na precyzyjne kontrolowanie otworu przesłony i gwarantuje fotograficzną wręcz jakość obrazu HD w każdych warunkach oświetleniowych. Koncentrujemy się również na kamerach przystosowanych do pracy w ekstremalnych warunkach zewnętrznych, działających w temperaturach od -40 °C do + 50 °C, które mogą samodzielnie uruchomić się po awarii zasilania nawet w bardzo niskich temperaturach, jak np. AXIS Q6032-E z funkcją Arctic Temperature Control. Model ten wyposażony jest w 35-krotny zoom optyczny i 12-krotny zoom cyfrowy, co pozwala odczytać np. tablice rejestracyjne z odległości 160 m. Tak wysoka precyzja i znakomita jakość obrazu znajdą zastosowanie przede wszystkim w monitoringu takich miejsc, jak lotniska czy porty a także w monitoringu miejskim.

Kamery IP to przede wszystkim inteligentne funkcje nadzoru wizyjnego, możliwość podglądu na żywo oraz zdalnego zarządzania systemem praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Inteligentne kamery IP są w stanie same rozpoznawać zdefiniowane niepożądane zdarzenia i podejmować konkretne aktywności np. alarmując osoby odpowiedzialne w centrach monitoringu. Skraca to czas reakcji na incydenty, odciąża pracowników obserwujących nieustannie obraz z wielu kamer, co przyczynia się do zwiększenia skuteczności i efektywności systemu monitoringu, jednocześnie optymalizując koszty nadzoru.


TOP 200