KTG przez Internet

W Polsce powstało telemedyczne urządzenie do monitorowania KTG płodu w czasie ciąży, umożliwiające jej monitorowanie, bieżące analizy wyników badań oraz szybką reakcję lekarzy w razie zagrożenia.

Firma Nestmedic z Wrocławia została powołana w lipcu 2014 roku celem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych oraz komercjalizacji rozwiązania telemedycznego do zdalnego badania dobrostanu płodu w łonie matki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dr nauk med. inż. Patrycja Wizińska-Socha, związana z naukowym środowiskiem medycznym, tematyką nieinwazyjnej diagnostyki i prekursorskich metod diagnostycznych oraz testowania urządzeń medycznych. Obecnie jest prezesem zarządu Nestmedic S.A. Flagowym produktem spółki jest Pregnabit®, który stanowi połączenie certyfikowanego urządzenia medycznego z usługą informatyczną, umożliwiając monitorowanie ciąży, poprzez bieżące analizy wyników badań, szybką reakcję oraz postawienie wstępnej diagnozy drogą internetową. TeleKTG Pregnabit jest to unikatowe urządzenie telemedyczne do zdalnego badania kardiotokograficznego (KTG), jednego z najważniejszych badań w trzecim trymestrze ciąży.

Dotychczas przeprowadzenie badania KTG wymagało wizyty w placówce medycznej, co mogło wiązać się ze stresem dla mamy i dziecka a przy ciąży zagrożonej stanowiło dodatkowy czynnik ryzyka.

Innowacyjność projektu polega na zastosowaniu własnego zintegrowanego urządzenia opartego o mikroprocesor oraz dedykowanego systemu operacyjnego, poprzez użycie większej ilości rozwiązań programistycznych, co pozwoliło na zmniejszenie całego układu, uproszczenia etapu produkcyjnego, przyspieszenia działania urządzenia oraz wysokiej niezawodności. Pregnabit® wykorzystuje do pomiarów 4 sensory: sondę FHR do badania akcji serca płodu, znacznik ruchu płodu, sondę TOCO umożliwiającą mierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy matki oraz opaskę na rękę do pomiaru tętna matki. Kobieta wypożycza urządzenie i korzysta z niego zgodnie z zaleceniem lekarza lub położnej i po uprzednim instruktażu. Następnie samodzielne przeprowadza badanie KTG w domu. Pomiar trwa pół godziny.

Zobacz również:

  • Cisco Live 2022: Innowacje napędzają nowoczesne przedsiębiorstwa
  • CEO i kadra kierownicza nie przywiązują uwagi do haseł
  • Zgoda buduje biznes. Relacja z CIO-CFO Tech Summit 2022

Zebrane dane przekazywane są bezprzewodowo na platformę telemedyczną do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Komunikacja odbywa się poprzez GSM/GPRS/3G, co pozwala na nieograniczoną możliwość przesyłania zapisów kontrolnych badań KTG, a dane są przechowywane na zabezpieczonych serwerach. Badanie może być więc wykonywane z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, co daje komfort wykonania badania bez względu na miejsce pobytu ciężarnej, w praktycznie dowolnie wybranym momencie. Personel Medycznego Centrum Telemonitoringu pracuje w trybie 24/7, wyniki badań są przesyłane SMS-em. W przypadku podejrzenia zagrożenia dla zdrowia pacjentki lub dziecka personel natychmiast kontaktuje się z pacjentką i uruchamia odpowiednie procedury medyczne.

„Pregnabit to urządzenie medyczne wykorzystujące 60 lat doświadczeń badań KTG. Działa bezbłędnie, a aktualnie jest rozszerzane o nowe funkcje i cechy. Dla teleKTG tworzymy dziś zaawansowane aplikacje wspierające i integrujemy z kolejnymi systemami funkcjonującymi na rynkach globalnych. Jest to o tyle łatwe, że z systemu Pregnabit można korzystać również w szpitalach, zamiast obecnych stacjonarnych aparatów starego typu. Skalowalny globalnie ekosystem urządzeń i aplikacji, których celem jest nie tylko bieżące procesowanie pomiarów i badań, ale także systemy predykcyjne wykorzystujące sztuczną inteligencję, wspierają specjalistów w podejmowaniu właściwych decyzji. Spodziewamy się wyraźnego rozwoju horyzontalnego, gdzie do produktu dołączą aplikacje mobilne i nowe elementy ekosystemu Pregnabit.

W swoim życiu pracowałem przy wielu projektach medycznych i telemedycznych, ale ten ma w sobie coś więcej niż znakomite urządzenie oraz sprawdzony w boju ekosystem aplikacyjny. Pregnabit bardzo pozytywnie wpływa na stan psychiczny przyszłych mam, a lekarze i położne są zachwyceni tym, co dostarczamy
– mówi Maciej Stachowiak, Dyrektor ds. Rozwoju i Badań w Nestmedic S.A.

KTG przez Internet

Maciej Stachowiak, Dyrektor ds. Rozwoju i Badań w Nestmedic S.A.

Zaimplementowany do urządzenia moduł Bluetooth 4.0 z obsługą technologii Low Energy pozwala dowolnie rozbudowywać Pregnabit® o dodatkowe peryferia. Możliwa jest również komunikacja z tabletami czy smartfonami, co oznacza, że urządzanie może funkcjonować w ramach technologii Internetu Rzeczy. W przyszłości zebrane informacje będą mogły być wykorzystanie do tworzenia algorytmów medycznych, wspomagając lekarzy i położne i pozwalając ustalać priorytety analizy wykonanych badań.

Oprócz rozwiązań technologicznych, spółkę wyróżnia także unikatowy model biznesowy. Produkcja systemu Pregnabit® jest zlokalizowana w Polsce, co zapewnia pełną kontrolę nad jakością produktu oraz zachowanie tajemnic technologicznych. Abonamentowy model sprzedaży systemu oraz świadczenie usług wspierających jest z kolei gwarancją rentowności działalności firmy.

Mobilny system Pregnabit® jest już obecny na 5 rynkach Europy Zachodniej. Zgodnie z nowoprzyjętą strategią korporacyjną, do 2023 r. spółka będzie dynamicznie zwiększać skalę działania za granicą. Wrocławski start-up medyczny posiada już szereg nagród i wyróżnień. Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic została wyróżniona przez MIT Technology Review honorowym tytułem „Innovators under 35 in Poland” oraz specjalnym wyróżnieniem „Innovator Of The Year 2016”. Akcje Nestmedic S.A. są notowane na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Warto przypomnieć, że niezależnie, 9 lat temu ideę badania KTG i prototyp urządzenia do oceny on-line stanu zdrowia dziecka w łonie matki przedstawiono podczas konkursu Imagine Cup organizowanego przez Microsoft. Autorami urządzenia do domowego pomiaru pracy serca dziecka oraz częstotliwości i natężenia skurczów macicy mam był złożony z poznańskich studentów wyższych zespół Demoscene Spirit pod opieką dr Tomasza Gdali.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200