KPN rozpoczyna testy i-mode

Holenderski telekom 20 grudnia rozpocznie kolejny etap testów nowej technologii wśród wybranych klientów. Komercyjna premiera usług i-mode przewidziana jest na początek przyszłego roku.

Holenderski telekom 20 grudnia rozpocznie kolejny etap testów nowej technologii wśród wybranych klientów. Komercyjna premiera usług i-mode przewidywana jest na początek przyszłego roku. Za pośrednictwem i-mode użytkownicy telefonów komórkowych uzyskają na początek dostęp do około 60 serwisów. Firm, zainteresowanych współpracą i udostępnieniem odpowiednich witryn jest, jak deklaruje KPN, znacznie więcej. Pierwsi użytkownicy będą mieli możność korzystania z serwisów i-mode m.in. od Reuters, czy Eurosport, po lokalne rozgłośnie radiowe, sklepy czy oddziały banków. Dostęp do części z nich będzie darmowy, subskrypcja pozostałych będzie wymaga opłat. Ponadto abonenci uzyskają dostęp do stron innych niż oficjalne, certyfikowane przez KPN Mobile. Odpowiednie telefony dostarcza NEC. Aparaty są wyposażone w większy, kolorowy ekran, a przeglądarka umożliwia dostęp do stron c-HTML (compact HTML) i WML. "Sądzimy, że podobnie jak to było w Japonii, upowszechnienie i-mode zajmie trochę czasu" - powiedział Mark de Jonk, wiceprezes KPN Mobile. Testy usługi rozpoczną się 20 grudnia, na wiosnę przyszłego roku spodziewane jest komercyjne udostepnienie i-mode w Holandii. KPN działa także na rynku niemieckim i w Belgii, w sumie obsługuje ponad 13,6 mln abonentów. Start i-mode w Europie jest nieco opóźniony. Pierwotnie DoCoMo i KPN zakładały, że nowe usługi staną się dostępne od marca 2001 r.

W Japonii z usługi dostarczanej przez NTT DoCoMo korzysta około 30 mln użytkowników. Mają oni dostęp do ponad 50 tys. witryn i-mode. W roku finansowym 2000 (zakończonym w marcu br.) NTT DoCoMo odnotowało 3,4 mld USD przychodów, co oznaczało 23% wzrost. 10% tego wzrostu telekom uzyskał z usług i-mode, świadczonych od 1999 roku.

I-mode zostanie uruchomiony w Europie w związku z tym, że japoński operator, za 3,2 mld USD, objął w sierpniu ub. roku 15% udziałów w KPN Moblie, spółce zależnej KPN Telecem. Uruchomienie usług i-mode oprócz KPN Mobile planują we współpracy z NTT DoCoMo także Telecom Italia Mobile. NTT DoCoMo planowało także we współpracy z AT&T Wireless Group uruchomienie usług w Ameryce Północnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200