KOffice - nowa stabilna wersja

Zespół programistów pakietu biurowego KOffice ogłosił właśnie ukazanie się nowej stabilnej wersji swojego produktu - oznaczonej numerem 1.5. Wersja ta jest przełomowa z kilku powodów - przede wszystkim zaś dlatego, że KOffice może się już pochwalić pełnym wsparciem dla otwartego formatu plików OpenDocument.

Do niedawna za jedyny opensource'owy pakiet biurowy rywalizujący z Microsoft Office uchodził wspierany przez Sun Microsystems projekt OpenOffice.org. Teraz jednak wyraźnie zaczyna podążać w jego ślady KOffice - pakiet związany ze środowiskiem graficznym KDE, przeznaczonym dla systemów uniksowych. Istnieje on już od dosyć dawna, ale w ostatnim czasie tempo jego rozwoju zauważalnie wzrosło. Wzrosły również ambicje jego twórców, którzy oferują swoim użytkownikom coraz więcej zintegrowanych ze sobą aplikacji.

KOffice - nowa stabilna wersja

Edytor graficzny Krita

Już dziś KOffice jest najbardziej wszechstronnym pakietem biurowym - oprócz standardowych narzędzi, takich jak procesor tekstu (KWord), arkusz kalkulacyjny (KSpread) czy kreator prezentacji multimedialnych (KPresenter), oferuje również oddzielne aplikacje do edycji grafiki bitmapowej (Krita) i grafiki wektorowej (Karbon) - obydwie zostały włączone oficjalnie do pakietu zupełnie niedawno. Szczególnie istotny jest szybki rozwój właśnie tych dwóch ostatnich programów, bo środowisko linuksowe mogło się poszczyć jak do tej pory przede wszystkim GIMP-em, którego interfejs graficzny nie każdemu jednak odpowiada. W kategorii edytorów grafiki wektorowej są co prawda linuksowe programy Inkscape i Sodipodi, ale na razie ustępują swoim komercyjnym konkurentom, zatem dynamicznie rozwijany Karbon może okazać się ciekawą dla nich alternatywą.

KOffice - nowa stabilna wersja

KPlato - nowe narzędzie w KOffice

Nowymi narzędziami w KOffice są również Kexi - aplikacja do tworzenie baz danych oraz KPlato - zarządca projektów. Ten pierwszy program jest szczególnie ciekawy dla rodzimych zwolenników oprogramowania open source, jego rozwój wspiera bowiem finansowo warszawska firma OpenOffice Polska.

Jeśli dodać do tego najbliższe plany związane z rozwojem KOffice'a, to łatwo się zorientować, że już wkrótce może on stać się poważnym graczem w branży pakietów biurowych. Już bowiem jego następne duże wydanie, które ukazać ma się na przełomie 2006 i 2007 roku, zbudowane zostanie w oparciu o nowe możliwości, jakie przynieść ma KDE 4.0, a zmiany licencyjne, które wprowadzono jakiś czas temu do biblioteki Qt (będącej podstawą środowiska KDE), pozwolą na przeniesienie KOffice, a także wielu innych znanych z KDE aplikacji, na platformy Windows i Mac OS X. Pierwszą jaskółką tych zmian jest windowsowa wersja Kexi.

KOffice zachowuje przy tym niezwykłą dbałość o otwarte standardy - jako pierwszy zaczął wspierać format ODF, a teraz jest drugim, obok OpenOffice.org, który zapewnia jego pełną obsługę. Dzięki temu format ten staje się prawdziwym standardem przemysłowym - istnieją już bowiem jego dwie niezależne implementacje. Bez względu na to, jak patetycznie brzmią takie deklaracje, wsparcie dla otwartych formatów dokumentów jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed przemysłem informatycznym, szczególnie gdy ich idea trafi wreszcie do administracji publicznej. Jak na razie zachęty ze strony Komisji Europejskiej nie trafiają do polskiego rządu, ale można się spodziewać, że prędzej czy później taka decyzja będzie musiała zapaść, dobrze zatem, ze użytkownicy najpopularniejszych platform systemowych będą mieli do wyboru co najmniej dwa otwarte i darmowe pakiety biurowe obsługujące format ODF.

Więcej informacji na temat pakietu można znaleźć na stronie KOffice.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200