KIR uruchomi przelewy natychmiastowe

W kilka sekund, a nie jak dotychczas kilka godzin czy dni, będą docierały przelane z jednego banku do drugiego pieniądze. Polska będzie pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w której powstanie system rozliczeń płatności natychmiastowych. Platformę do realizacji płatności natychmiastowych Krajowa Izba Rozliczeniowa zaproponuje bankom w trybie pilotażowym już na początku przyszłego roku.

Tzw. system rozliczeń płatności natychmiastowych, który pozwoli Polakom przekazywać pieniądze między bankami w kilka sekund ma powstać w ciągu kilku miesięcy. Operatorem systemu będzie Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obsługuje bankowe systemy rozliczeniowe służące do przesyłania pieniędzy. Platforma płatności natychmiastowych zostanie opracowana we współpracy ze specjalistami z Capgemini. Oprogramowanie na potrzeby tego projektu zostanie przygotowane przez zespół inżynierów i konsultantów Capgemini z wrocławskiego Software Solution Center.

"Wdrożenie nowego innowacyjnego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych pozwoli KIR zaoferować klientom banków korzystających z bankowości internetowej wysyłanie i otrzymywanie pilnych płatności w czasie rzeczywistym. Zwiększanie szybkości rozliczeń międzybankowych wydaje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju systemów płatności, dlatego udostępnienie nowego systemu - podobnie jak uruchomienie w 1994 r. pierwszego elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR® - będzie istotną zmianą w polskim systemie płatniczym" - powiedział Zygmunt Szafrański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A.

Zobacz również:

  • Technologiczne przyspieszenie w świecie finansów

System ma być gotowy na początku przyszłego roku, ale najpierw będzie testowany. Pierwsi klienci powinni móc wysłać błyskawiczny przelew już w pierwszym kwartale 2012 r. System rozliczeń płatności natychmiastowych będzie pierwszym tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobny działa jedynie w Wielkiej Brytanii, gdzie oferuje go brytyjska izba rozliczeniowa VocaLink. Polskie rozwiązanie oferować będzie podobną funkcjonalność w obszarze wymiany komunikatów płatniczych w czasie rzeczywistym jak brytyjski system Faster Payments, lecz opierać się będzie na innych technologiach.

Do tej pory w Polsce można było korzystać z natychmiastowych przelewów za pośrednictwem platformy PayPal, jednak wymagało to wcześniejszego założenia konta na platformie i zasilenie jej przed wykonaniem przelewu. W ostatnim czasie ekspresowe przelewy zaoferował też mBank, wykorzystujący do tego platformę Blue Media. KIR zapewnia jednak, że jego nowy system będzie prostszy i bezpieczniejszy, ponieważ przelewy będą realizowane bezpośrednio pomiędzy rachunkami bankowymi. Powstający system przelewów natychmiastowych będzie podlegał nadzorowi Narodowego Banku Polskiego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200