KE zbada czy Amazon nie łamie prawa obowiązującego w UE

KE (Komisja Europejska) ogłosiła dzisiaj, że rozpoczęła formalne dochodzenie dotyczące działalności Amazona - amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się handlem elektronicznym, prowadzącego największy na świecie sklep internetowy.

W opinii Komisji korporacja łamie prawo handlowe wykorzystując np. dane pozyskiwane od niezależnych sprzedawców detalicznych celem zwiększenia swojej konkurencyjności, co narusza prawo obowiązujące w Unii Europejskiej. Są to w opinii Komisji klasyczne praktyki monopolistyczne.

Zgodnie ze strategią przyjęta przez tę korporację jest ona bowiem zarówno sprzedawcą jak i właścicielem platformy, z której korzystają niezależne podmioty handlowe, co rodzi określone kontrowersje i podejrzenia, że prawo handlowe nie jest przestrzegane.

Zobacz również:

  • Ekosystem partnerski IBM - recepta na skuteczność rynkową
  • KE zamierza oskarżyć kolejny raz Microsoft o złamanie ustawy antymonopolowej
  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą

Na czele zespołu prowadzącego dochodzenie stanął unijny Komisarz ds. Konkurencji (Dunka Margrethe Vestager). Powiedziała ona w wydanym dzisiaj oświadczeniu, że „przyjrzy się bardzo dokładnie działalności tej korporacji” oraz sprawdzi „czy w ramach przyjętej strategii pełni ona rzeczywiście podwójną rolę”.

I dodała, „Musimy spowodować, by duże internetowe platformy online spełniały wymagania dotycząc wolnego handlu. Dlatego postanowiłam bardzo dokładnie przyjrzeć się praktykom biznesowym Amazona i jego podwójnej roli (jako dużej platformy handlowej i sprzedawcy detalicznego), aby ocenić jego zgodność z regułami konkurencji obowiązującymi w UE”.

Amazon wydał natomiast krótkie, jednozdaniowe oświadczenie: "Będziemy w pełni współpracować z Komisją Europejską i wspierać rozwój wszystkich firm, niezależnie od ich skali działania".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200