KE poradzi się rynku

Komisja Europejska zamierza skonsultować z przedstawicielami branży IT najnowsze propozycje zmiany praktyk rynkowych Microsoftu, zanim zadecyduje o wymierzeniu grzywny koncernowi za ewentualną odmowę zastosowania się do jej ubiegłorocznych nakazów.

Jak informowaliśmy wcześniej, termin dla Microsoftu upłynął we wtorek o północy. Koncern dostarczył regulatorowi dokumenty i oczekuje na jego odpowiedź. Komisja Europejska zapowiada, że zwróci się teraz do wielu innych producentów z pytaniem o opinię na temat rynkowych efektów zmiany postępowania Microsoftu. Ostateczna decyzja zapadnie do końca lipca. Ewentualna grzywna opiewa na 5 mln USD dziennie.

Wieloletnie dochodzenie Komisji Europejskiej zakończyło się w ubiegłym roku nałożeniem na Microsoft grzywny 497 mln euro. Z częścią producentów m.in. Novellem oraz Sun Microsystems koncern zawarł ugodę i wycofali oni swoje zarzuty. Nieprzejednana pozostaje spółka Real Networks, producent aplikacji do odtwarzania plików multimedialnych, oskarżająca MS o praktyki monopolistyczne. Jednym z zaleceń Komisji dla Microsoftu było właśnie wprowadzenie na rynki europejskie wersji systemu Windows bez programu Windows Media Player. Wygląda na to, że propozycja o nazwie Windows XP N uzyska aprobatę KE.

Zobacz również:

  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Microsoft stara się także przed sądem w Luksemburgu o całkowite uchylenie sankcji nałożonych przez Komisję. W tym postępowaniu uformowały się już obozy zwolenników i przeciwników producenta. Przeciwko świadczyć zamierzają IBM, Nokia, Oracle, RealNetworks oraz Red Hat, a także m.in. Free Software Foundation Europe, Software and Information Industry Association (SIIA). Głos 'za' zabierać będą m.in. przedstawiciele organizacji Competitive Technology (ACT) oraz Computing Technology Industry Association (CTIA). Więcej: Pięciu przeciw Microsoftowi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200