KE oskarża Apple o stosowanie praktyk naruszających prawo antymonopolowe

KE (Komisja Europejska) ogłosiła wczoraj iż składa do sądu kolejny pozew przeciw firmie Apple, oskarżając ją o złamanie prawa antymonopolowego w przypadku dwóch świadczonych przez nią usług: Apple Pay i App Store.

Apple

Jeśli chodzi o usługę Apple Pay, to KE zgłasza trzy zastrzeżenia. Pierwsze dotyczy tego, w jaki sposób Apple integruje tę usługę z aplikacjami handlowymi i stronami WWW obsługiwanymi przez urządzenia iPhone (smartfony) i iPad (tablety). Drugie zastrzeżenie dotyczy ograniczenia przez Apple dostępu do funkcji NFC (Near Field Communication) „dotknij i idź”, dostępnej na jego smartfonach tylko dla usługi Apple Pay. I wreszcie trzecie zastrzeżenie dotyczy domniemanej odmowy dostępu niektórym aplikacjom do usługi Apple Pay.

W przypadku usługi Apple Store zarzut koncentruje się na warunkach jakie Apple stawia deweloperom budującym aplikacje korzystające z tej usługi. Chodzi tu w szczególności o to obowiązkowe opłaty nakładane przez Apple na deweloperów w przypadku niektórych zakupów obsługiwanych przez tę usługę.

Zobacz również:

  • Cyfrowy świat małych i średnich firm
  • UE zamierza nakładać kary na big techy za tolerowanie fałszywych kont
  • TikTok na cenzurowanym

Deweloperzy mogą co prawda umieszczać swoje aplikacje w App Store za darmo, to jednak Apple pobiera od nich 30% prowizji w przypadku niektórych zakupów dokonanych przy pomocy tych aplikacji. Opłata jest pobierana od określonych treści umieszczanych w aplikacjach, takich jak subskrypcje, przedmioty wirtualne, programy czy książki.

Komisja informuje, że dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte po złożeniu do niej skargi sporządzonej przez firmę Spotify oraz kilku dystrybutorów e-booków. Wcześniej – bo w marcu tego roku - podobną skargę przeciwko Apple złożył japońsko-kanadyjski koncern Rakuten Kobo (producent e-bookowych czytników).

Jak nietrudno się domyślić, Apple nie zgadza się z tymi zarzutami. Twierdzi iż są bezpodstawne i wyraża rozczarowanie tym, że Komisja Europejska postanowiła rozpocząć przeciw niej dwa kolejne dochodzenia. Zapowiada się więc długa walką między szeroko rozumianym Starym Kontynentem i Apple.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200