Już w sześciu krajach można wykupić polską e-receptę

Portugalia to szósty europejski kraj, w którym Polacy mogą wykupić receptę wystawioną w Polsce. Już wkrótce do tej grupy dołączą także Grecja i Cypr.

moakets / Pixabay

Portugalia to kolejny, po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, kraj, w którym wykupimy receptę wystawioną przez lekarza w Polsce. Wkrótce wykupienie recepty będzie możliwe również w Grecji i na Cyprze. E-recepta transgraniczna to rozwiązanie dla osób, które podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Recepta transgraniczna to również wygoda dla obcokrajowców przebywających w Polsce – swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.

Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną. W ostatnich latach w naszym kraju nastąpił dynamiczny rozwój rozwiązań związanych z udostępnianiem e-usług w ochronie zdrowia, takich jak: Internetowe Konto Pacjenta (17,5 mln użytkowników), aplikacji mojeIKP (4,5 mln instalacji) i gabinet.gov.pl, a także e-recepty (1,7 mld wystawionych e-recept) czy e-skierowania (153 mln wystawionych e-skierowań). Dzięki temu Polska stała się jednym z liderów cyfryzacji systemu ochrony zdrowia w Europie.

Czym jest e-recepta transgraniczna i jak ją zrealizować?

Jesteś pacjentem lub pacjentką. Planujesz wyjazd służbowy, urlop lub dłuższy pobyt za granicą, ale w tym czasie wypada termin wykupienia kolejnej dawki leków? E-recepta transgraniczna to rozwiązanie, które pozwoli Ci zrealizować swoją receptę w kraju, w którym będziesz przebywać. Wystarczy, że na swoim IKP wyrazisz zgodę na jej realizację za granicą. Recepta wciąż będzie widoczna na Twoim IKP oraz w aplikacji mojeIKP tak jak do tej pory. Stanie się e-receptą transgraniczną dopiero w momencie jej wykupienia w innym kraju.

Jak to zrobić?

1. Sprawdź czy w kraju, w którym przebywasz lub do którego się wybierasz jest możliwość realizacji e-recept transgranicznych. (Jeśli nie, żebyś mógł wykupić leki będziesz potrzebować transgranicznej recepty papierowej).

2. Na swoim IKP wyraź zgodę na realizację recepty za granicą.

3. Poinformuj farmaceutę, ze jesteś z polski i chcesz zrealizować e-receptę transgraniczną. Pokaż swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.

4. Zapoznaj się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych, którą przedstawił Ci farmaceuta.

5. Wykup leki – tak jak w Polsce.

Recepta transgraniczna jest pełnopłatna. Możesz jednak zwrócić się później do NFZ z wnioskiem o refundację recepty.

Przychodzi pacjent z zagranicy do polskiej apteki…

Pracujesz w aptece. Pojawia się pacjentka lub pacjent z zagranicy z receptą wystawioną przez swojego lekarza. Recepta może mieć formę dokumentu papierowego lub elektronicznego. Jeśli masz do czynienia z receptą papierową, sprawdź, czy spełnia warunki papierowej recepty transgranicznej – takie informacje znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętaj też o obowiązku przedstawienia pacjentowi informacji o przetwarzaniu danych osobowych.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?

1. Potwierdź, czy kraj pochodzenia pacjentki lub pacjenta znajduje się na liście państw, których e-recepty mogą być zrealizowane w Polsce.

2. Wybierz w systemie aptecznym moduł e-recepty transgranicznej i wybierz kraj pochodzenia pacjenta/ pacjentki.

3. Poproś o potwierdzenie, że pacjentka lub pacjent zapoznali się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.

4. System poprosi cię o wpisanie numeru identyfikującego pacjenta. W zależności od kraju może się on różnić i może być to nr dowodu tożsamości lub np. nr ubezpieczenia. Dlatego poproś pacjentkę lub pacjenta o okazanie dokumentu, który potwierdzi wymagany numer identyfikacyjny. Uzupełnij tę informację w systemie.

5. Zweryfikuj, czy dane które pojawiły się w systemie są zgodne z tymi w dokumencie tożsamości pacjenta.

6. W zależności od wskazanego kraju – przejdź do realizacji recepty albo uzupełnij dodatkowe informacje, o które poprosi system np. numer recepty. Pacjentka lub pacjent mogą Ci go podyktować lub pokazać na kartce czy telefonie.

Dalej realizacja recepty odbywa się bardzo podobnie do tej krajowej: na ekranie pojawia się nazwa leku wraz z substancją aktywną i wizualizacja. Przepisy wydawania leku są zgodne z ustawodawstwem krajowym (np. wydawanie zamiennika).

Więcej informacji znajduje się na stronach:

https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta#jak-sie-zalogowac

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-uzyskac-zwrot-kosztow-leczenia-w-ramach-dyrektywy-transgranicznej/

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/dla-aptek/e-recepta-transgraniczna

https://pacjent.gov.pl/artykul/recepta-transgraniczna

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/recepta-transgraniczna/

Źródło: Centrum e-Zdrowia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200