Już jutro rozdanie nagród dla młodych naukowców

W piątek 2 października br. odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody im. Witolda Lipskiego. Nagrody zostaną wręczone młodym naukowcom za dorobek w dziedzinie informatyki i jej zastosowań.

Podczas uroczystości, która odbędzie się w gmachu Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego tegoroczni laureaci wygłoszą krótkie referaty na temat swoich osiągnięć.

Aktualizacja: 02 października 2009 18:30

Dr Adrian Kosowski z Politechniki Gdańskiej oraz dr Filip Murlak z Uniwersytetu Warszawskiego zostali laureatami konkursu naukowego o Nagrodę im. Witolda Lipskiego.

Dr Adrian Kosowski ma 22 lata. Pierwszą pracę magisterską obronił w wieku 18 lat, zaś doktorat (uhonorowany Nagrodą Premiera RP) w wieku lat 20. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Algorytmów i Modelowania Systemów na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Do jego zainteresowań naukowych należy poszukiwanie wydajnych algorytmów i rozwiązań dla zagadnień teorii grafów. Jak wyjaśnia Kosowski, badania te pozwalają na zamodelowanie licznych problemów praktycznych, m.in. z zakresu optymalizacji komputerowych sieci optycznych oraz sieci urządzeń mobilnych, szeregowania zadań, a także eksploracji nieznanego środowiska przez autonomiczne roboty.

Drugi z laureatów to dr Filip Murlak (29 lat). Ukończył matematykę oraz informatykę na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W ubiegłym roku z wyróżnieniem obronił doktorat.

"Moją największą naukową pasją jest logika w informatyce" - mówi dr Murlak. "We współpracy z Uniwersytetem w Lozannie prowadzę badania na pograniczu teorii automatów i teorii mnogości. Jednocześnie, wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Edynburgu, pracuję nad teoretycznymi podstawami wymiany i integracji danych" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200