Jutro polska decyzja o standaryzacji OOXML

Obecne głosowanie w poszczególnych państwach jest wynikiem braku porozumienia na zakończonej 29 lutego konferencji przedstawicieli państw członkowskich ISO. Wówczas Polska głosowała za przyjęciem OOXML. Omawiano wtedy ponad 1100 zgłoszonych przez Microsoft poprawek do odrzuconego wcześniej projektu OOXML. Przedyskutowano jednak zaledwie ok. 200 z nich, pozostałe zmiany poddano pod głosowanie jako całość.

Od decyzji poszczególnych komitetów standaryzacyjnych będzie zależało, czy uruchomione zostaną kolejne procedury standaryzacji OOXML, czy też projekt Microsoftu zostanie odrzucony. W drugim przypadku koncern będzie musiał przygotować nową wersję specyfikacji formatu i rozpocząć ścieżkę certyfikacyjną na normalnych warunkach, która może potrwać minimum do 2010 r. Obecne procedury realizowane są wg tzw. szybkiej ścieżki standaryzacyjnej.

Microsoft bardzo stara się o uznanie formatu OOXML za standard ISO od grudnia 2006 r. i uważa własny format za istotny element walki o dominację na rynku aplikacji biurowych. Swoimi naciskami koncern jednak sporo ryzykuje. Mogą one zablokować drogę do szybkiej standaryzacji OOXML, a wręcz ją wydłużyć. Konkurencyjny otwarty format ODF - Open Document Format - stał się międzynarodowym standardem w listopadzie 2006 r.

Więcej o standaryzacji OOXML

Zwolennicy ODF i OOXML powinni współpracować

Microsoft oskarża IBM

Microsoft przegrał bitwę o standard ISO

Walka o format OOXML

Microsoft przegrał ważne głosowanie nad OOXML


TOP 200