Juniper zapowiada nowe otwarcie

Nowe routery MX i SRX

Juniper zaprezentował nowe routery brzegowe dedykowanych dla firm telekomunikacyjnych i dostawców usług sieciowych. Są to terabitowe routery linii MX, w których Juniper instaluje układy scalone nowej generacji: procesory JUNOS One i chipsety JUNOS Trio. Wszystkie te rozwiązania wykorzystują firmową technologię 3D. Istotną cechą tej technologii jest to, że administratorzy mogą elastycznie skalować routery i zwiększać w miarę rosnących potrzeb ich przepustowość czy dodawać nowe usługi i użytkowników.

Juniper nie wygra tu zapewne rywalizacji z Cisco, ale może skutecznie powalczyć o drugie miejsce w tym segmencie rynku z firmą Alcatel-Lucent. Routery MX mogą przetwarzać pakiety z szybkością do 2,6 Tb/s i mają realną szansę konkurować na rynku z takimi rozwiązaniami, jak routery Cisco ASR9000 czy Alacatel-Lucent 7750.

Juniper zapowiada nowe otwarcie

Natomiast użytkownikom wykorzystującym centra danych udostępniające usługi w trybie "cloud computing" Juniper oferuje nowe wersje routerów usługowych SRX Services Gateway. Są to bardzo wydajne urządzenia, które mogą obsługiwać jednocześnie wiele milionów sesji. Ponadto wyposażone są w zestaw zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa, co odgrywa niezwykle ważną rolę w takich środowiskach. Należą do nich np. funkcje pozwalające budować wirtualne sieci LAN, które obejmują swym zasięgiem wiele centrów danych, używając do tego celu technologii VPLS. Połączenia VLAN mogą wtedy sprzęgać w jeden organizm odległe od siebie serwery, wirtualne maszyny i systemy pamięci masowych.

Stratus wciąż bez realnego wsparcia

Juniper kontynuuje swój projekt Stratus, ale prace w tym obszarze postępują wolniej niż to pierwotnie zakładano. Projekt Stratus jest odpowiedzią Junipera na takie koncepcje, jak Cisco UCS (Unified Computing System) - zakłada opracowanie systemu obliczeniowego, integrującego w ramach jednego zwirtualizowanego środowiska serwery, pamięci masowe, urządzenia sieciowe i usługi.

I tu można odczuć pewien niedosyt. Juniper nie zaprezentował bowiem znaczących nowości sprzętowych do obsługi rdzeni centrów danych opartych na architekturze Stratus. W zapowiedziach firmy nie można się też doszukać tak istotnego elementu konwergentnych środowisk obliczeniowych, czyli centrów danych pracujących zgodnie ze specyfikacją CCE (Converged Enhanced Ethernet), jak rozwiązania obsługujące technologię FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Natomiast Cisco opracowało już podobną specyfikację DCE (Data Center Ethernet).

Technologia FCoE pozwala podłączać do istniejącej struktury sieciowej LAN/Ethernet systemy pamięci masowej wykorzystujące protokół FC. Nowoczesne centra danych nie mogą bazować na pamięciach masowych NAS, ale powinny umożliwiać przesyłanie przez sieci LAN danych generowanych przez urządzenia zainstalowane w sieci SAN. Jeśli firma chce, aby użytkownicy wybierali w przyszłości platformę Stratus, musi te zaległości szybko odrobić.


TOP 200