Juniper przejmie NetScreen

Informacje o tym, że Juniper Networks - producent routerów szkieletowych dla operatorów telekomunikacyjnych - zamierza wejść na rynek rozwiązań dla korporacji, pojawiały się od dość dawna. Mimo to deklaracja zakupu firmy NetScreen Technologies za ok. 3,4 mld USD była zaskoczeniem.

Informacje o tym, że Juniper Networks - producent routerów szkieletowych dla operatorów telekomunikacyjnych - zamierza wejść na rynek rozwiązań dla korporacji, pojawiały się od dość dawna. Mimo to deklaracja zakupu firmy NetScreen Technologies za ok. 3,4 mld USD była zaskoczeniem.

"To niespodziewane posunięcie. Zwłaszcza w Europie nikt się tego nie spodziewał. W najbliższym czasie nie oczekiwałbym raczej rewolucji w ofertach obu firm" - mówi Tomasz Ryś z krakowskiej firmy Clico, która jest dystrybutorem NetScreen.

Nadchodzi młode pokolenie

Juniper Networks to niekwestionowany lider na rynku routerów szkieletowych, mimo że historia firmy sięga zaledwie 1996 r. To jedyny producent sprzętu sieciowego, któremu udało się skutecznie konkurować na rynku najwyższej klasy routerów IP z Cisco Systems. Według Infonetics Research udział Cisco w rynku routerów szkieletowych i brzegowych wyniósł 65%. Juniper Networks zajął drugie miejsce z 19-proc. udziałem.

NetScreen to również stosunkowo młoda firma. Istniejąca od 1997 r. spółka produkuje wydajne, wspomagane sprzętowo zapory firewall, bramy VPN i systemy wykrywania włamań. Ona także - jako jedna z nielicznych - była w stanie zagrozić monopolowi firmy Check Point na rynku korporacyjnych systemów firewall i bram VPN. Pod koniec 2003 r. NetScreen kupił Neoteris, lidera rynku systemów VPN wykorzystujących tunelowanie SSL.

Będą przetasowania

Wyjście Juniper Networks poza rynek telekomunikacyjny to prawdopodobnie próba stworzenia alternatywy dla Cisco Systems. Rozpoczęcie ekspansji od systemów bezpieczeństwa wydaje się rozsądne. Popyt na nie jest duży i raczej nie osłabnie w ciągu najbliższych lat. To zaś uniezależni Juniper od koniunktury na rynku rozwiązań dla firm telekomunikacyjnych. Po drugie, NetScreen dysponuje technologiami, które po zastosowaniu w rozwiązaniach telekomunikacyjnych wzmocniłyby pozycję Juniper wobec Cisco.

Jednak do stworzenia realnej alternatywy dla Cisco Systems jest jeszcze daleka droga. "Juniper Networks nie ma w ofercie tego, co stanowi o sile Cisco na rynku korporacyjnym - przełączników szkieletowych. Nie zdziwię się, jeżeli za pewien czas Juniper połączy się np. z Extreme Networks lub inną firmą o podobnym potencjale technologicznym" - komentuje Tomasz Ryś. Tymczasem światową ekspansję rozpoczął także chiński gigant Huawei. Za kilka lat rynek systemów korporacyjnych może wyglądać zupełnie inaczej.

Koniec niezależnych?

Mariaż NetScreen z Juniper Networks każe także zastanowić się nad przyszłością rynku systemów zabezpieczeń sieciowych. Jedynym niezależnym producentem tego typu rozwiązań pozostaje Check Point radzący sobie dotychczas przez nawiązywanie aliansów z większymi producentami. Relacje te jednak fluktuują, np. silny do niedawna sojusz z Nokią uległ ostatnio ochłodzeniu - Nokia zaczęła bowiem coraz mocniej promować własne oprogramowanie. Najnowszym partnerem sprzętowym Check Point jest Dell.

Juniper Networks i NetScreen w Polsce

Największymi użytkownikami routerów Juniper Networks w Polsce są Telekomunikacja Polska i Netia. TP wykorzystuje także rozwiązania dostępu szerokopasmowego Juniper, które ta przejęła wraz z firmą Unisphere w 2001 r. We wszystkich tych przypadkach rozwiązania są oznaczane logo Ericssona, który obok Siemensa jest największym partnerem Juniper Networks na świecie. Na każdą z tych firm przypada ok. 10% łącznych globalnych obrotów Juniper.

W marcu br. Juniper Networks planuje otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce. Biuro Juniper Networks Poland będzie się mieścić w Warszawie. Jego szefem ma być Wojciech Głażewski, który do niedawna był odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań do transmisji danych w Ericsson Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200