Junior z potencjałem i JavaScript

Zapotrzebowanie branży IT na umiejętności programistyczne związane z blockchainem wzrosło w ostatnich 12 miesiącach o 552% - wynika z najnowszej edycji raportu firmy DevSkiller “Digital & IT Skills Report”. Według tego badania najczęściej weryfikowaną umiejętnością IT ogółem w 2022 roku był język JavaScript.

fot. Philipp Katzenberger on Unsplash

Coroczny raport DevSkillera podsumowuje sytuację na rynku pracy w branży IT oraz prezentuje najważniejsze trendy, które będą na niego wpływały w najbliższych kwartałach. Wnioski są oparte o unikalne dane z platformy DevSkillera. W tegorocznej edycji uwzględnionych zostało 209249 testów umiejętności IT wysłanych do pracowników i kandydatów między 1 grudnia 2021 roku a 1 grudnia 2022 roku.

Najczęściej weryfikowaną umiejętnością IT ogółem w 2022 roku był język JavaScript. Stanowił on 23% testów wysłanych za pośrednictwem platformy DevSkillera do pracowników i kandydatów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Java (19%), SQL (16,6%), Python (8,5%) oraz PHP (5,7%).

Zobacz również:

  • Outsourcing zbudowany na partnerstwie

W raporcie można zauważyć mocny wzrost zapotrzebowania na kompetencje związane z blockchainem. Najczęściej weryfikowaną przez pracodawców umiejętnością związaną z blockchainem w 2022 roku była znajomość języka programowania Solidity. Stanowił on 44% wszystkich testów wysłanych za pośrednictwem platformy DevSkillera do pracowników firm i kandydatów do pracy. Tuż za nim w pierwszej trójce znalazły się Hardhat (22%) oraz Smart Kontrakty (15%).

W tegorocznej edycji raportu DevSkillera, po raz pierwszy w historii znalazły się dane na temat liczby umiejętności technologicznych wymaganych na stanowiskach IT w rozbiciu na poziomy doświadczenia. Podczas gdy na stanowiska juniorskie wymagane jest posiadanie zaledwie 40 umiejętności, na stanowiska mid i senior developerów niezbędne jest odpowiednio minimum 106 i 150 umiejętności IT. “Poziom wymagań pracodawców, jeśli chodzi o liczbę umiejętności, jest dość wysoki nawet na pozycje mid developerów. W efekcie widzimy, że coraz więcej firm dostosowuje swoje strategie rekrutacyjne, otwierając się na juniorów z potencjałem, którym można potem pomóc się rozwinąć przy wsparciu programów upskillingowych. Dodatkowym źródłem kandydatów są też obecni pracownicy, którym można pomóc w zmianie ścieżki kariery poprzez reskilling, unikając tym samym zwolnień” - komentuje Jakub Kubryński DevSkiller CEO & Founder.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200