John McAfee aresztowany i oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków

John McAfee – twórca znanego chyba wszystkim oprogramowania, które zapewnia komputerom osobistym bezpieczeństwo – może trafić za kratki. Departament Sprawiedliwości USA postawił mu bowiem oficjalnie na początku tego tygodnia zarzut uchylania się od płacenia podatków.

McAfee

W akcie oskarżenia, który został przygotowany wcześniej w czerwcu tego roku, czytamy iż John McAfee uchylał się od składania zeznań podatkowych w latach 2014 do 2018, unikając w ten sposób ich płacenia. Ponieważ prawo stanowi, że za każdy rok uchylania się od płacenia podatków oskarżony może trafić na rok do więzienia, John McAfee może tam spędzić nawet pięć lat.

Sąd amerykański sformułował ogółem 10 przypadków uchylania się od płacenia podatków i braku zeznań podatkowych. Ponieważ w chwili oficjalnego ogłoszenia takiego oskarżenia McAfee przebywał w Hiszpanii, został tam tymczasowo aresztowany i wszystko wskazuje na to, że władze USA wystąpią o jego ekstradycję.

Zobacz również:

  • OpenText przejmuje Micro Focus

John McAfee założył firmę McAfee w 1987 roku, którą zarządzał i prowadził od sukcesu do sukcesu do 1994, to jest do momentu gdy ustąpił ze stanowiska dyrektora. Firma McAfee funkcjonowała jako niezależny podmiot gospodarczy przez następne szesnaście lat, gdyż w 2010 kupił ją Intel.

W kolejnych latach McAfee zajmował się doradztwem IT oraz zaangażował się mocno w promowanie kryptowalut. Sprzedał też prawo do realizowania filmu dokumentalnego, który opowiada o tym jak dorobił się fortuny.

Jakby tego było mało, McAfee ma też na pieńku z Komisją Papierów Wartościowych USA (SEC; Securities and Exchange Commission). Wniosła ona na początku tego roku przeciwko niemu pozew w którym twierdzi iż zarobił ponad 23 mln USD za rekomendowanie i reklamowanie na Twitterze kryptowalut, ukrywając następnie ten fakt przed urzędem podatkowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200