Jeszcze szybsza pamięć masowa SSD

Intel twierdzi, ma obecnie w ofercie najszybszą pamięć masową SSD dedykowaną dla centrów danych. Chodzi o wyposażone w złącze PCIe 4.0 urządzenie P5800X, które zawiera firmową pamięć Optane bazującą na układach NAND/flash.

Storage

Jest to rzeczywiście prawdziwy demon szybkości, którego najnowsza wersja miała dzisiaj oficjalną premierę. Zgodnie z informacją widniejącą w specyfikacji, P5800X oferuje przy sekwencyjnych odczytach danych wydajność rzędu 7,2 GB/s, a przy zapisywania danych w tym samym trybie 6,2 GB/s.

Przekłada się to na możliwość wykonywania w ciągu jednej sekundy ponad 1,5 mln operacji I/O przy odczytywaniu/zapisywaniu bloków o długości 4k w trybie random.

Zobacz również:

W porównaniu z poprzednią generacją pamięci z układami Optane (noszącej nazwę P4800X i wyposażonej w interfejs PCIe 3, której premiera miała miejsce trzy lata temu), nowa pamięć pracuje co najmniej trzy razy szybciej.

Tak duża wydajność pamięci P5800X powoduje, że może ona być z powodzeniem stosowana wszędzie tam, gdzie występują wąskie gardła. Chodzi tu przede wszystkim o chmurowe centra danych oferujące tysiące maszyn wirtualnych, które są obsługiwane farmy serwerów wyposażonych w wielordzeniowe układy CPU.

To właśnie w takich środowiskach obliczeniowych pamięci P5800X nie mają sobie równych, dostarczając wirtualnym maszynom i serwerom dane bez zbędnej zwłoki.

Pamięć P5800X ma wielkość 2U i będzie dostępna w kilku wersjach o różnych pojemnościach: 400 GB, 800 GB, 1,6 TB i 3,2 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200