Jeszcze szybciej światłowodem

Firmie produkującej sieci optyczne i urządzenia światłowodowe udało się zwiększyć przepustowość pojedynczego włókna światłowodowego do 3,2 Tb/s. Do tej pory światłowody tworzone na potrzeby komercyjne osiągały prędkość do 2 Tb/s.

Amerykański koncern Ciena, produkujący inteligentne sieci optyczne i urządzenia światłowodowe oparte na najnowszej technologii DWDM (Dense Wavelength Division), opracował technologię pozwalającą na zwiększenie przepustowości pojedynczego włókna w istniejących sieciach światłowodowych. Naukowcom udało się uzyskać transfer danych na poziomie 3,2 Tb na sekundę. Dotychczas na skalę komercyjną możliwe było przesyłanie danych z prędkością do 2 Tb/s. W warunkach laboratoryjnych możliwy jest już transport danych z prędkością nawet do 100 Tb/s.

Naukowcy z firmy Ciena zwiększyli przepustowość włókna poprzez czterokrotną redukcję szerokości pasma z 50 GHz do 12,5 GHz. Operatorzy sieci mogą więc teraz przesłać więcej danych tymi samymi kablami przy wykorzystaniu istniejącej długości fali świetlnej. Zmiana przepustowości nie wymaga od operatorów ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze zmianą okablowania.

Zobacz również:

  • Powstanie pierwsza podmorska sieć światłowodowa, która połączy ze sobą bezpośrednio Australię z Afryką

Wyłącznym przedstawicielem firmy Ciena w Polsce jest od 2000 r. warszawska spółka MAW Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200