Jest premiera, będzie wojna

Ustalając cenę serwera Oracle 10g Standard Edition, Oracle bierze na celownik Microsoft SQL Server 2000 oraz IBM DB2 Express

Ustalając cenę serwera Oracle 10g Standard Edition, Oracle bierze na celownik Microsoft SQL Server 2000 oraz IBM DB2 Express.

Zapowiadana przez Oracle'a obniżka cen standardowej edycji bazy 10g może oznaczać początek wojny cenowej pomiędzy firmami Larry'ego Ellisona i Billa Gatesa o rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Pośrednio może ona uderzyć także w IBM, który kilka miesięcy temu zaoferował serwer baz danych DB2 w wersji Express skierowany do tego samego audytorium.

Począwszy od lutego br., baza Oracle 10g Standard Edition One ma kosztować 4995 USD za procesor, tj. o prawie tysiąc dolarów mniej niż poprzednie wersje produktu. Koncern zmienił także zasady korzystania ze standardowej edycji nowej bazy, dopuszczając użytkowanie jej na maszynach dwuprocesorowych, a nie jak dotychczas - tylko na serwerach z jednym procesorem. Firma obniżyła także cenę za licencję dostępową ze 195 USD do 149 USD za jednego użytkownika (w przypadku instalacji powyżej 5 użytkowników). Do wersji Standard Edition zostanie dołączone bezpłatnie także oprogramowanie klastrowe RAC (Real Application Cluster), wcześniej w ogóle niedostępne w wersji Standard.

"Nasze nowe ceny są bardzo konkurencyjne" - mówi Jacqueline Woods, wiceprezes Oracle'a ds. strategii cenowej i licencyjnej.

O tym, że Oracle coraz poważniej myśli o zawojowaniu rynków małych i średnich odbiorców, świadczą także zmiany w interfejsie konsoli administracyjnej, których celem ma być uproszczenie administracji serwerem baz danych uważanym za wyjątkowo skomplikowany.

Choćby i zero

Redmond wypowiada się o ostatnich krokach Oracle'a z pewnym lekceważeniem. "Nawet jeśli Oracle obniży ceny swojej bazy do zera, koszt utrzymania i wsparcia będzie nadal przewyższał koszt SQL Server" - mówi Tom Rizzo, dyrektor ds. SQL Server w Microsoft. "A co z raportowaniem, analizami OLAP i eksploracją danych? SQL Server ma to wszystko w cenie swojej licencji. Poczekajcie sześć miesięcy - a oni (tj. Oracle - przyp. red.) znów zmienią model cenowy" - dodaje. Wszystko zależy od punktu widzenia. "Tym, co tak naprawdę się liczy, jest koszt utrzymania bazy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że Oracle udostępnia technologię RAC, która w przypadku wersji Enterprise Edition stanowi niemal połowę kosztu zakupu serwera" - komentuje Mike Schiff, analityk z amerykańskiej firmy Current Analysis.

Na razie nic nie wiadomo o ewentualnych obniżkach cen baz dla klientów korporacyjnych. Licencja wersji Enterprise Edition kosztuje 40 tys. USD za jeden procesor.

Bazy dla małych i średnich

  • Oracle 10g Standard Edition One - 4,995 tys. USD za procesor (maksymalnie 2 procesory) + 149 USD za użytkownika

  • Microsoft SQL 2000 - 4,999 tys. USD za procesor + 146 USD za użytkownika

  • IBM DB2 Express - 499 USD za podstawowy pakiet + 99 USD za użytkownika

  • Sybase Adaptive Server Enterprise Small Business Edition - 6743 USD za procesor (maksymalnie 4) lub 2018 USD za serwer + 263 USD za każdą licencję dla użytkownika nazwanego; w tym drugim przypadku występuje ograniczenie do 256 jednoczesnych połączeń do bazy danych


TOP 200