Jest mocne weto w sprawie przejęcia przez Nvidię firmy Arm

FTC (Federal Trade Commission; Federalna Komisja Handlu USA) zamierza zablokować przejęcie za 40 mld USD przez Nvidię brytyjskiej firmy Arm specjalizującej się projektowaniu układów CPU bazujących na architekturze Arm. Komisja poinformowała w ostatnich dniach oficjalnie, że przygotowała pozew, którego celem jest niedopuszczenie do tej transakcji.

Foto: ArtificialOG/Pixabay

Według skargi, przejęcie zaszkodzi konkurencji na co najmniej trzech światowych rynkach, na których Nvidia konkuruje przy użyciu produktów opartych na Arm. Mowa o systemach ADAS używanych przez przemysł motoryzacyjny, o procesorach instalowanych w serwerach oraz o produktach sieciowych, takich jak układy DPU instalowane w inteligentnych kartach SmartNIC.

FTC argumentuje, że proponowana umowa dałaby jednemu z największych producentów chipów (a takim jest Nvidia) kontrolę nad technologiami używanymi do projektowania układów CPU, na których konkurujące firmy polegają przy opracowywaniu własnych rozwiązań tego typu. Urząd argumentuje, że połączona firma miałaby środki i motywację, by blokować innowacyjne technologie nowej generacji.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Samsung i Arm zacieśniają współpracę
  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC

Dlatego FTC nawołuje do zablokowania jednej z największych w historii fuzji firm produkujących układy półprzewodnikowe. Amerykański urząd nie jest jedyną instytucją, która kontestuje to przejęcie. W połowie listopada podobne kroki podjął brytyjski sekretarz ds. cyfrowych. Nakazał on brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków (CMA) przeprowadzenie dogłębnego dochodzenia w sprawie przejęcia Arm przez Nvidię, co ma związek z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii.

Podobnego zadania jest Hermann Hauser, jeden z założycieli firmy Arm. Nazwał on tę transakcję „katastrofą” i twierdzi, że umowa powinna zostać zablokowana, ponieważ tak kluczowy dostawca licencjonowania projektów i własności intelektualnej o krytycznym znaczeniu dla branży, jakim jest Arm, zostanie przejęty przez rywalizującą z nim wcześniej firmę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200