Jesienna ofensywa Compaqa

Firma zaprezentowała kilkanaście nowych produktów spośród których najważniejsze to serwery

Firma zaprezentowała kilkanaście nowych produktów spośród których najważniejsze to serwery

10 listopada był wielkim dniem w Compaq'u. Firma wprowadziła na rynek i zapowiedziała kilkanaście nowych produktów, które utwierdzić mają jej czołową pozycję na rynku producentów sprzętu PC. Produkty wprowadzane w ramach jesiennej ofensywy adresowane są do wszelkich grup odbiorców: zarówno firm małych, średnich jak i dużych.

Serwery

Najważniejszym elementem jesiennej ofensywy Compaqa są . Firma zaprezentowała ich aż siedem (o czym pisaliśmy już w dziale Wiadomości w poprzednim numerze Computerworld). Poszczególne wprowadzane modele są odpowiedzią Compaqa na konkurencyjne produkty firm Hewlett-Packard oraz Dell. I tak nowy ProLiant 5500 konkuruje z maszynami HP NetServer LXe Pro oraz Dell PowerEdge 6100.

Natomiast ProLiant 3000 jest bezpośrednią odpowiedzią Compaqa na powodzenie modeli HP NetServer LH Pro oraz Dell PowerEdge 4200. Maszyna ProLiant 1600 celuje zaś w rynek, na którym sprzedawany był HP NetServer LD.

Compaq zamierza pozyskać potencjalnych klientów nowych serwerów dzięki nowym konfiguracjom, wykorzystującym najnowocześniejsze technologie świata PC. Wszystkie nowe serwery (poza nie wymienionym wcześniej ProLiant 1200) posiadają swoje odpowiedniki w wersji rack umożliwiającej instalację w szafach przemysłowych. Ich konstrukcja jest bardziej zwarta od analogicznych rozwiązań dostarczanych przez innych producentów, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca. Przykładowo wysokość obudowy ProLiant 3000 wynosi tylko 7U, dzięki czemu w standardowej szefie przemysłowej o wysokości 42U można zamontować aż sześć takich serwerów. W przypadku konkurencyjnego rozwiązania firmy Dell do szafy takiej wchodzą tylko trzy serwery.

Nowe serwery Compaqa oferują rekordowe wręcz ilości gniazd PCI i EISA na karty rozszerzeń - w modelu 5500 jest ich aż osiem.

Serwery mogą być wyposażone w nowe dyski twarde o pojemności 18,2 GB (Wide-Ultra SCSI-3) pracujące z prędkością 7 200 obrotów na minutę lub też dyski 4,3 GB lub 9,1 GB o prędkości 10 000 obrotów na minutę. Jest to istotne usprawnienie w stosunku do starszych modeli dysków pracujących z prędkością 7200 obrotów na minutę. Przyczynia się ono do zwiększenia prędkości dysków nawet do 40% (średnio 26%). Compaq zapewnia, że z powodu zastosowania nowych dysków wydajność przetwarzania danych w środowiskach transakcyjnych wzrosnąć powinna przynajmniej o 5,5%.

Oprogramowanie

Wraz z premierami urządzeń Compaq zaprezentował także nowe wersje pakietów SmartStart oraz Insight Manager dołączanych standardowo do każdego sprzedawanego serwera.

SmartStart 3.50 zawiera zoptymalizowane dla serwerów Compaqa procedury instalacyjne dla oprogramowania Windows NT Server 4.0, Windows NT Server Enterprise Edition 4.0, Novell IntranetWare, Novell NetWare 3.121, SCO OpenServer 5.0.4 i IBM OS/2 Warp Server 4.0. Ponadto pakiet przydatny jest także przy instalacji BackOffice Small Business Server - wersji aplikacji pakietu BackOffice przeznaczonej dla małych firm (do 25 użytkowników).

Nowa wersja pakietu Insight Manager 3.50 służącego do zarządzania wszystkimi komponentami serwerów Compaqa wyposażona została w kilka dodatkowych funkcji. Oferuje ona np. bardziej zaawansowane zarządzanie kartami sieciowymi pracującymi w serwerze i umożliwia ciągłe monitorowanie ich pracy, umożliwia przejmowanie alarmów z oprogramowania archiwizującego Cheyenne ARCserve i w pełni przystosowana jest do obsługi technologii Tandem ServerNet. Pakiet umożliwia także przekazywanie informacji o pracy serwera do różnych systemów zarządzania siecią komputerową m.in. Novell ManageWise, Microsoft Systems Management Server, BMC Patrol, Cabletron Spectrum i CA Unicenter TNG.

Nowością w ofercie Compaqa jest pakiet ARCserve 6.5 w wersji dla Windows NT. Oprogramowanie to, licencjonowane od firmy Cheyenne, umożliwia wykonanie pełnej archiwizacji danych przechowywanych na korporacyjnych serwerach, a także klientach sieciowych. Pakiet umożliwia zdalne zarządzanie oprogramowaniem archiwizującym pracującym na wszystkich serwerach w firmie, dzięki czemu administrator w zcentralizowany sposób zarządzać może całą archiwizacją.

Klastry

10 listopada Compaq przedstawił także strategię dotyczącą wprowadzenia na rynek swoich własnych rozwiązań klastrowych opracowanych wraz z przejętą przez Compaqa firmą Tandem. W pierwszym kwartale przyszłego roku na rynek wprowadzone zostaną dwie rodziny klastrów Compaqa: ProLiant Cluster/F-Series i ProLiant Cluster/S-Series. Różnić się one będą sposobem dostępu do wspólnej pamięci dyskowej. W przypadku F-Series serwery pracujące w ramach klastra połączone będą z dyskami za pośrednictwem magistrali Fibre Channel, rozwijanej w ostatnim czasie przez Compaqa.

Rodzina S-Series, która także wejdzie na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku, jest wynikiem współpracy Compaqa z Tandemem i bazuje na technologii współdzielenia dysków za pośrednictwem magistrali SCSI. Jako pamięć dyskowa wykorzystane będą mogły być w tym przypadku zarówno produkty Compaqa (Compaq ProLiant Storage System) jak i Tandema (system CR1000).

Mimo, iż nowe produkty klastrowe Compaqa dedykowane są do pracy pod kontrolą systemu Windows NT, to firma zapewnia, że równie efektywnie pracować one będą także w SCO UnixWare oraz Novell IntranetWare. Odpowiednie niezbędne oprogramowanie umożliwiające konfigurację klastrów we wszystkich tych systemach dostarczane będzie wraz z pakietami Insight Manager oraz SmartStart dostarczanymi z każdym nowym serwerem Compaqa.


TOP 200