Jedziesz na CeBIT? Uważaj na złodziei danych

Już 4 marca zaczyna się tegoroczna edycja największych w Europie targów IT. CeBIT będzie nie tylko okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w informatyce, elektronice i telekomunikacji. Będzie również okazją dla złodziei do kradzieży sprzętu lub danych.

W żadnym innym miejscu na świecie nie występuje takie zagęszczenie sprzętu IT zawierającego cenne informacje biznesowe. Podkreślają to m.in. przedstawiciele firmy G DATA. W specjalnym oświadczeniu niemiecki producent oprogramowania antywirusowego ostrzega przypomina zwiedzającym i wystawcom o dokładnym sprawdzeniu zabezpieczeń w komputerach przenośnych przed rozpoczęciem targów.

Wskazówki dla odwiedzających CeBIT

1. Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci WLAN.

2. Upewnij się, że masz pakiet bezpieczeństwa internetowego ze skuteczną zaporą ogniową.

3. Szyfruj dane osobiste i służbowe na laptopie.

4. Regularnie archiwizuj dane.

Źródło: G DATA

Jednym z największych zagrożeń mogą być oferujące bezpłatny dostęp do Internetu, otwarte sieci bezprzewodowe. Nie wolno zapominać, że w tego rodzaju sieciach przesyłane dane nie są w żaden sposób szyfrowane i mogą zostać stosunkowo łatwo przechwycone. Wraz z nimi w niepowołane ręce mogą trafić m.in. dane dostępowe do sieci firmowych, poufne informacje biznesowe lub dane prywatne. "Przestępcy wykorzystają różne sztuczki w trakcie CeBITu, aby przeniknąć do niezabezpieczonych komputerów i z pomocą specjalnego oprogramowania uzyskać dostęp do danych korporacyjnych i biznesowych" - uważa Ralf Benzmüller, dyrektor G DATA Security Labs. Według niego użytkownicy laptopów nie korzystają z zabezpieczonych sieci głównie ze względu na ich stosunkowo wysokie koszty.


TOP 200