Jednorazowe DVD w testach

Firma Disney wprowadziła do sprzedaży pierwsze jednorazowe płyty DVD - czyli nośniki, które w dwie doby po wyjęciu ze specjalnego opakowania ulegają samozniszczeniu. Taki krążek kosztuje 6,99 USD - można je nabyć w kilku stanach USA.

O planach wprowadzenia na rynek "jednorazowych" DVD informowaliśmy już kilka miesięcy temu. Technologię umożliwiającą wytwarzanie nośników opracowała firma Flexplay. Krążki takie noszą nazwę EZ-D - przedstawiciele producenta zapewniają, że są one w pełni zgodne ze specyfikacją DVD-Video.

Płyty sprzedawane będą w specjalnych, hermetycznych kopertach - po wyjęciu krążka z opakowania rozpoczyna się proces chemiczny, który sprawia, że po 48 niemożliwe będzie odtworzenie zapisanego na płycie filmu.

Przedstawiciele Disney'a mówią, że ich produkt może sprawić, że zwykłe sklepy staną się z czasem konkurentami dla wypożyczalni DVD - będzie w nich można kupić za stosunkowo niewielką cenę wszelkie dostępne w wypożyczalniach filmy, bez potrzeby troszczenia się o zwrot dysku. Sceptycznie do pomysłu podchodzą ekolodzy - ich zdaniem, jeśli nowy pomysł Disney'a spotka się z dużym zainteresowaniem klientów, to rocznie na śmietniki trafiać będą tony "zużytych" filmów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200