Jednorazowe DVD

Dwie amerykańskie firmy pracują nad technologiami umożliwiającymi produkcję płyt DVD, które po ustalonym czasie ulegają "samozniszczeniu".

Rozwiązania opracowane przez firmy Spectra Systems oraz Flexplay są podobne - powierzchnię płyty zawierającą dane pokrywa się specjalnym materiałem, który zmienia właściwości optyczne wraz z upływem czasu. W miarę utleniania się jego zewnętrzna warstwa zmienia kolor i staje się nieprzepuszczalna. Takie krążki DVD można odczytywać jedynie przez pewien czas po wyjęciu ze specjalnego opakowania. Później dysk staje się bezużyteczny. Czas „wygasania” dysku, zależny od chemicznego składu warstwy powlekającej, ustala się w procesie tłoczenia. Można go regulować w przedziale od kilku lub kilkunastu godzin do dni.

Objęta patentem technologia opracowana przez Flexplay, znalazła już praktyczne zastosowanie – z "samodestrukcyjnych" dysków skorzystali organizatorzy akcji promocyjnej związanej z premierą najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda - "Śmierć nadejdzie jutro". Na nośnikach Flexplay rozsyłano materiały prasowe, zawierające obszerne fragmenty filmu.

Zobacz również:

  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane

Jak zapewniają przedstawiciele Spectra Systems oraz Flexplay opracowane przez firmy technologie mogą liczyć na rychłe komercyjne zastosowanie. Jednorazowe dyski umożliwiłyby np. „wypożyczanie” filmów, których nie trzeba zwracać do wypożyczalni. Rozwiązanie to ma znacznie większe szanse adopcji na rynku niż standard Divx który nie jest już promowany. Wymagał on bowiem stosowania specjalnych odtwarzaczy z modemem, które łącząc się z serwerem np. wypożyczalni, umożliwiały płatne „odblokowanie” elektronicznie zabezpieczonej płyty na każde kolejne odtworzenie lub jednorazowe wykupienie filmu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200