Jednolite bazy danych

Sybase mianuje oficjalnego dystrybutora swojego oprogramowania w Polsce.

Sybase mianuje oficjalnego dystrybutora swojego oprogramowania w Polsce.

Amerykańska firma Sybase, dotychczas nieobecna na polskim rynku, od marca br. posiada dystrybutora. Zdaniem przedstawicieli warszawskiej spółki Sysoft, która zajmie się sprzedażą oprogramowania Sybase, w początkowym okresie działalności firma będzie oferować korzystne zasady współpracy zarówno partnerom tworzącym aplikacje w środowisku Sybase/Powersoft, jak i przedsiębiorstwom zainteresowanym dystrybucją specjalistycznych rozwiązań Sybase. Ponadto Sysoft będzie świadczyć wsparcie techniczne dla użytkowników i prowadzić kursy w autoryzowanym centrum szkoleniowym.

Popularny Powersoft

Do tej pory kilka polskich firm posiadało status partnerów Powersoft, firmy przejętej przez Sybase w 1995 r. Mogły one oferować usługi jedynie w zakresie jej produktów. Mimo braku przedstawicielstwa Sybase'a i jej partnerów w Polsce, produkty na rynku polskim są znane głównie poprzez wsparcie niemieckiego oddziału Sybase'a. Największe instalacje baz danych Sybase'a znajdują się u operatora telefonii komórkowej Polkomtel S.A. i w Gazecie Wyborczej. Wśród narzędzi do tworzenia aplikacji typu klient/serwer popularność w naszym kraju zdobył pakiet PowerBuilder, znajdujący się w ofercie Sybase'a.

"Narzędzia Sybase'a w przeważającej mierze służą do zaspokojenia potrzeb dużych i bardzo dużych klientów. Jednak niektóre z nich, jak Sybase SQL Anywhere, są - moim zdaniem - najlepszą ofertą bazodanową dla środowiska PC, porównywalną cenową z bardzo popularnym w Polsce Clipperem " - twierdzi Grzegorz Walicki, dyrektor generalny Sysoft.

Kuracja Sybase

Sybase należy do największych na świecie producentów baz danych, narzędzi do tworzenia aplikacji i oprogramowania klasy middleware. Ubiegłego roku, mimo osiągnięcia rekordowych obrotów ponad 1 mld USD, firma nie może zaliczyć do udanych. W tym czasie Sybase zanotowała straty i utraciła drugie miejsce na rynku narzędzi bazodanowych. Dlatego też w tym roku Sybase zamierza lepiej zintegrować swoje najważniejsze produkty, zapowiadając wiele innowacji w zakresie hurtowni danych, obiektowo-relacyjnych baz danych, narzędzi programistycznych i Internetu. Większość z nich została zaprezentowana 7 kwietnia br. w Orlando na światowym zjeździe użytkowników Sybase'a.

Najważniejszą innowacją jest wprowadzenie Impact New: Adaptive Component Architecture (robocza nazwa: Galaxy) - rozwiązania umożliwiającego rozszerzenie platformy bazodanowej Sybase SQL Server o nowe typy danych (typu tekst czy obrazy) i aplikacje tworzone w języku Java. Docelowo architektura ta ma być wykorzystana do unifikacji dwóch innych podstawowych baz danych Sybasae'a (Sybase IQ oraz Sybase Anywhere) w zakresie wspólnych narzędzi do administrowania, programowania i przesyłania danych. Jednak w przeciwieństwie do podobnych strategii firm Oracle i Informix, polegających na zintegrowaniu nowych typów danych - bezpośrednio lub pośrednio - z istniejącymi do tej pory motorami baz danych, Sybase nową strategię wiąże z Component Integration Layer, warstwą middleware pozwalającą włączać typy danych, zarówno relacyjne, jak i nowe typy obiektowe, bezpośrednio w aplikacje.

Podstawową bazą Sybase będzie, dostępny jeszcze w tym roku, Adaptiver Server 11.5 (robocza nazwa Gryphon), następca Sybase SQL Server wzbogacony o możliwości przetwarzania równoległego. Adaptive Server Enterprise, bardziej zaawansowana wersja tego oprogramowania, umożliwiająca przetwarzanie transakcyjne w trybie on-line i indeksowanie, będzie dostępna w 1998 r. W tym samym czasie ma być dostępny Adaptive Server IQ, oprogramowanie do zarządzania data marts (specjalizowane hurtownie danych) w ramach tej samej architektury. Celem działań jest zaoferowanie przez Sybase pojedynczego serwera wyposażonego w zoptymalizowane bazy danych wyposażone w identyczne usługi zarządcze i archiwizujące oraz wspomaganie replikacji, kolejkowanie wiadomości i zdalny dostęp.

W zakresie narzędzi programistycznych - Powersoft, działający jako oddział Sybase'a, poinformował o zamiarach ujednolicenia własnego środowiska programistycznego, jednak w inny sposób niż zrobił to Microsoft z pakietem Visual Studio. Cechy narzędzi, które miałyby podlegać uniformizacji, to: dzielona przeglądarka obiektowa, modelowanie aplikacji i baz danych za pomocą własnego narzędzia SüDesignor, wspólny interfejs na bazie PowerBuilder i Optima++ oraz ulepszone wspomaganie middleware.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200