Jedna trzecia dyrektorów i menedżerów z branży cyberbezpieczeństwa rozważa odejście z pracy

Praca w cyberbezpieczeństwie jest bardzo stresująca - niemal na pewno najbardziej w branży w IT. Z najnowszego badania wynika, że wielu dyrektorów i menedżerów ds. cybersecurity odchodzi z pracy albo rozważa odejście.

Cybersecurity - trudno wytrzymać? / Fot. Sigmund, Unsplash.com

Cybersecurity - trudno wytrzymać? / Fot. Sigmund, Unsplash.com

W sektorze cyberbezpieczeństwa trudno wytrzymać. Z badania firmy BlackFog, zajmującej się cyberbezpieczeństwem i działającej na rynku od 2015 r., wynika że prawie jedna trzecia dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji (chief information security officer - CISO) i menedżerów ds. bezpieczeństwa IT w Wielkiej Brytanii i USA rozważa odejście z pracy.

Co więcej, jedna trzecia planuje zrezygnować z pracy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 400 decydentów IT w firmach zatrudniających ponad 500 pracowników. BlackFog chciała zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa w obliczu rosnącej liczby cyberzagrożeń i niedoboru wykwalifikowanych osób.

Zobacz również:

  • Ważne trendy na 2024
  • Pishing metodą na e-TOLL. MF i KAS ostrzegają przed próbą wyłudzenia
  • Generatywna sztuczna inteligencja przeraża CISO. Mimo to jej wdrażanie nie zwalnia tempa

Wnioski? Wielu specjalistów stara się nadążać za zagrożeniami i nowymi praktykami cyberbezpieczeństwa, ale stale musi sobie radzić z problemami związanymi z rekrutacją, utrzymaniem pracowników, a także równowagą między życiem prywatnym a zawodowym. Wielu zmaga się z dużym stresem i zmęczeniem.

Co najbardziej przeszkadza w cyberbezpieczeństwie?

Uczestnicy badania odpowiedzieli, co najbardziej nie podoba im się w codziennej pracy. Aż 30% wskazało, że to brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Często zdarza się, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są zmuszeni do pracy w godzinach wieczornych czy w weekendy.

Poza tym 27% ankietowanych stwierdziło, że za dużo czasu muszą poświęcać na "gaszenie pożarów", nie zaś na zajmowanie się strategicznymi kwestiami biznesowymi. Firmy często niestety nie przykładają wystarczającej uwagi do kwestii prewencyjnych.

Jeśli chodzi o same plany związane z odejściem, osoby, które zdeklarowały, że chcą zrezygnować, za pierwszy powód rezygnacji podają stres (32% uczestników badania).

Dodatkowo specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mają problem z nadążaniem za nowymi frameworkami i modelami, takimi jak Zero Trust (52% uczestników), a wielu z nich uważa też, że w ich zespołach brakuje często umiejętności i to poważne wyzwanie (20%).

Wyzwania w cyberbezpieczeństwie

Badania BlackFog jasno obrazują rosnące obawy firm dotyczące zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa swoim konsumentom i pracownikom w obliczu wzrostu cyberprzestępczości i niedoboru umiejętności w zakresie cybersecurity.

Wyzwaniem jest też, jak widać, rezygnacja pracowników z często bardzo dobrze opłacanych stanowisk. Powodem jest stres, wypalenie i zbyt dużo wyzwań.

A czy są jakieś dobre wieści? Tak, z badania wynika, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa często mają już lepsze zrozumienie i wsparcie po stronie zarządów. Prezesi i kadra zarządzająca w końcu respektują potrzeby związane z bezpieczeństwem, a dodatkowo istnieje "pełna zgodność" między oczekiwaniami zarządu a tym, co są w stanie zapewnić CISO (75% badanych).

BlackFog podaje, że średnio 27% wydatków na IT idzie na budżety dotyczące cyberbezpieczeństwa i CISO wydają się być zadowoleni z takiego stanu rzeczy.

Dodatkowo eksperci ds. cyberbezpieczeństwa często podkreślają poczucie celu w swoich rolach: 44% respondentów przyznało, że najbardziej przyjemnym aspektem ich pracy jest działanie jako "obrońca" firmy i utrzymywanie ludzi pracujących w bezpiecznym środowisku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200