Jeden z intelowskich działów produkujący chipy stanie się niezależną spółką

Korporacja zapowiada, że wydzieli ze swojej struktury jeden z działów, który będzie działać już w przyszłym roku jako niezależny podmiot. Chodzi o grupę PSG (Programmable Solutions Group), która zajmuje się projektowaniem i produkcją programowalnych układów scalonych FPGA (Field-Programmable Gate Array).

Grafika: Intel

Producent chipów zapowiedział w tym tygodniu, że grupa PSG będzie działać od 1-go stycznia przyszłego roku jako samodzielna firma, a jej celem będzie przeprowadzenie najbliższych latach pierwszej oferty publicznej IPO. Intel zapowiada przy tym, że utrzyma większościowy pakiet udziałów w grupie PSG, której chipy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle obronnym, telekomunikacji oraz innych gałęziach przemysłu.

Według analityków, wydzielenie pomoże Intelowi skupić się na podstawowej działalności, co w obliczu dużego spowolnienia w całej branży półprzewodników jest dużym wyzwaniem. Na czele grupy PSG stanie Sandra Rivera, obecna szefowa segmentów centrów danych i sztucznej inteligencji. Plan Intela wpisuje się z jego szerszą strategię. Firma realizuje obecnie plan redukcji kosztów o co najmniej 10 mld USD i zamierza zwiększyć produkcję układów scalonych, otwierają nowe zakłady w USA i w Niemczech.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • WDC podzieli się na dwie niezależne od siebie spółki

Segment FPGA firmy Intel generuje każdego roku przychody w wysokości 8 mld USD, które mają znacząco wzrosnąć do 2027, przekraczając wtedy wartość 11 mld USD. Przewiduje się, że nowa spółka, której nazwy jeszcze nie ustalono, skoncentruje swoją uwagę głównie na projektowaniu chipów przeznaczonych dla sektora motoryzacyjnego, lotniczego, przemysłowego i obronnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200