Jeden LCD - dwa programy na raz

Na jednym kanale telewizyjnym mecz piłki nożnej, na drugim ulubiona telenowela, a w domu tylko jeden telewizor. Ta stereotypowa sytuacja często prowadzi do rodzinnych "wojen o pilota". Tymczasem koncern Sharp proponuje rozwiązanie - wyświetlacz LCD, na którym można oglądać dwie różne transmisje jednocześnie.

Jeden LCD - dwa programy na raz

Prototypowe wyświetlacze LCD Sharp

Prototyp takiego panelu został zaprezentowany w Tokio. Wyświetlacze te zostaną wprowadzone do masowej produkcji jeszcze w tym miesiącu. Prace nad technologią trwały ponad 2,5 roku - poinformował Grant Bourhill, dyrektor działu technologii obrazu w Sharp Laboratories of Europe. Natomiast badania nad techniką trójwymiarowej wizualizacji obrazu trwały już od 1992 r., a prototypowe wyświetlacze są oparte właśnie na podobnym systemie.

Jeden LCD - dwa programy na raz
Obraz wyświetlany przez trójwymiarowe ekrany jest podzielony, wskutek czego lewe oko widzi inny obraz niż prawe. Nowe LCD działają podobnie, przy czym kierunek, w którym oba obrazy są "wysyłane", jest szerszy. Oznacza to, że patrząc na ekran pod dwoma różnymi kątami (z lewej i prawej strony) można oglądać np. dwa różne kanały telewizji.

Zobacz również:

  • IPS, OLED, mini-LED czy QLED - jaka matryca do pracy?
Jeden LCD - dwa programy na raz
W oświadczeniu firmy nie znalazły się żadne informacje na temat produktów, które będą wykorzystywać nowe panele. Nie znane są na razie także konkretne ceny przyszłych urządzeń, przedstawiciele Sharpa szacują jednak, że nie powinny one przekroczyć dwukrotności cen standardowych LCD.

O technologii wyświetlania dwóch obrazów na jednym panelu LCD informowaliśmy już w artykule "Dwóch użytkowników, jeden komputer i... jeden monitor?".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200