Java po raz pierwszy od dwóch dekad nie znalazła się w pierwszej trójce indeksu Tiobe

Najnowsze badanie rynkowe Tiobe (holenderska firma testująca jakość oprogramowania) zaskoczyło analityków rynku IT - pokazało, że jeden z najpopularniejszych języków programowania wypadł z pierwszej trójki, a jego miejsce zajął język C++.

Wyniki grudniowej edycji indeksu Tiobe prezentują się następująco: Python (16.66%), C (16.56%), C++ (11.94%), Java (11.82%), C (4.92%), Visual Basic (3.94%), JavaScript (3.19%), SQL (2.22%), Assembly (1.87%) i PHP (1.62%). Jak widać, zdeklasowanym przez C++ językiem jest Java. jest to rzeczywiście wyjątkowa i spektakularna porażka, gdyż po raz pierwszy od dwudziestu lat zdarzyło się tak, że w rankingu tym Java nie znalazła się w na podium.

Tiobe to publikowany co miesiąc indeks popularności biorący pod uwagę wyniki podawane przez wyszukiwarki internetowe, czyli mówiąc prościej badający, po który język programowania sięgali w danym okresie najczęściej programiści.

Zobacz również:

  • Nowa era dla czytników wiadomości
  • Bot kodowania Copilot Chat dostępny w postaci publicznej wersji zapoznawczej
  • Awans języka programowania Go#

Wiele wskazuje na to, że rosnąca popularność języka C++ odbywa się kosztem przede wszystkim właśnie języka Java, który został zepchnięty na czwarte miejsce. Przyglądając się ostatniemu rankingowi Tiobe warto zauważyć, że języki Kotlin i Julia są coraz bliżej dołączenia do listy 20 najlepszych narzędzi tego typu. Kompatybilny z Javą język Kotlin jest wspierany przez Google jako narzędzie do tworzenia aplikacji na Androida, podczas gdy język Julia zadebiutował równo dziesięć lat emu i został stworzony przez naukowców z MIT.

Porównując obecny grudniowy ranking Tiobe z grudniowym rankingiem opublikowanym rok temu, języki znajdujące się obecnie w pierwszej dwudziestce, które odnotowały znaczny wzrost w tym okresie, to: Rust (awans z 27-go miejsca na 20), Objective-C (awans z 29-go miejsca na 19), MATLAB (awans z 20-go miejsca na 14) i język Google Go (awans z 19-go miejsca na 12).

Chociaż Apple promuje usilnie język Swift zamiast Objective-C do tworzenia aplikacji uruchamianych na jego platformach, jednak w indeksie Tiobe język Swift spadł z 10-go na 15 miejsce (porównując rok do roku). Warto przy tym pamiętać, że rankingi języków programowania nie mówią nam tak do końca wszystkiego o poszczególnych platformach kodowania i wyniki mogą się różnić pod względem celu i sposobu ich oceniania. I tak np. prezentowany tu indeks Tiobe ma to do siebie, że śledzi pytania związane z programowaniem wstawiane do popularnych wyszukiwarek, ale także bierze pod uwagę opinie, jakie informatycy zgłaszają na różnego rodzaju kursach i konferencjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200