Java na świeczniku

Największa konferencja poświęcona językowi Java zgromadziła rekordową liczbę programistów.

Największa konferencja poświęcona językowi Java zgromadziła rekordową liczbę programistów.

Według prognoz analityków rynku wygłoszonych podczas tegorocznej konferencji JavaOne, do roku 2005 będzie dostępnych ok. 200 tys. bibliotek dla języka Java. Już dziś większość aplikacji pisanych dla Internetu tworzona jest prawie wyłącznie w tym języku. Zgodnie z prawem Moore'a, określającym tempo rozwoju komputerów, można przypuszczać, że w 2005 r. standardowy komputer będzie wyposażony w procesor o częstotliwości co najmniej 3000 MHz, pamięć operacyjną rzędu 1 GB oraz 64 GB twarde dyski. Gdyby dziś dostępne były takie komputery, nikomu nie przeszkadzałaby mała wydajność programów napisanych w Javie. Sun Microsystems, twórca języka, przewiduje, że liczba maszyn wirtualnych Javy przekroczy miliard, wliczając w to maszyny wirtualne umieszczone w urządzeniach domowego użytku.

Szybciej z Javą

Jednym z podstawowych zarzutów pod adresem Javy jest powolność napisanych w niej aplikacji. Przed tygodniem na JavaOne Sun Microsystems zaprezentował nową technologię, pozwalającą w znaczącym stopniu przyspieszyć działanie programów w Javie. Przedstawiono też nowy typ maszyny wirtualnej HotSpot JVM oraz technikę dynamicznej kompilacji. W maszynie wirtualnie Javy wdrażana jest specjalna technika Adaptive Optimization, która pozwala analizować program podczas działania, optymalizując często wykonywane fragmenty. W HotSpot JVM zmieniono także algorytm "odśmiecania" (automatycznego zwalniania niepotrzebnej pamięci). Aby wykorzystać nową technologię Suna, konieczne jest skorzystanie ze specjalnego kompilatora, który wygeneruje odpowiedni kod dla HotSpot JVM.

Ciekawą propozycję, również mającą na celu przyspieszenia działania aplikacji, zgłosiła grupa programistów ParckPlace Digitalk, zajmująca się kompilatorami. Zaprezentowała specjalny moduł uruchomieniowy Javy, który podczas wczytywania programu po prostu kompiluje go do asemblera danego procesora, przez co pomijany jest etap interpretowania w maszynie wirtualnej.

Podziały wewnątrz języka

W tym samym czasie, kiedy odbywała się JavaOne, Hewlett-Packard niezależnie zorganizował prezentację własnej maszyny wirtualnej, konkurencyjnej do Suna, wymagającej bardzo niewiele zasobów (pamięci i mocy procesora). Rozwiązanie proponowane przez HP miałoby znaleźć zastosowanie np. w drukarkach i pagerach. Pozwoli to łatwo tworzyć specjalistyczne oprogramowanie wykorzystujące dane urządzenia (np. wsparcie dla sterowników). Jednak HP w ogóle nie korzystał z technologii Sun i może okazać się, że specyfikacja nie jest zgodna z proponowaną przez Suna EmbeddedJava, która - według zapowiedzi - ma pojawić się pod koniec tego roku. HP uważa, że Sun zażądał zbyt wysokiej opłaty za licencję, a ponadto standard EmbeddedJava nie jest jeszcze gotowy.

Równocześnie Sun zaproponował przeniesienie PersonalJava na platformy urządzeń domowych. Planowane są trzy specjalne wersje interfejsów, które pozwolą tworzyć aplikacje działające w samochodzie, telewizorach i telefonach. Sun planuje udostępnić odpowiednią dokumentację w trzecim kwartale tego roku. Planowana jest także specjalna wersja maszyny wirtualnej, która mogłaby działać na palmtopach wyposażonych w Windows CE.

Podczas konferencji JavaOne powstało stowarzyszenie programistów tworzących komponenty w Javie (grupa JC100). Celem stowarzyszenia jest wyeliminowanie niebezpieczeństwa, związanego z powstawaniem komponentów, które nie będą ze sobą współpracowały. JC100 będzie zajmowało się testowaniem, weryfikacją oraz certyfikacją poszczególnych komponentów JavaBeans (w przyszłości też Enterprise JavaBeans).

Rozwiązania

Podczas konferencji Sun ogłosił, że rozpoczyna sprzedaż długo oczekiwanego komputera sieciowego JavaStation. W porównaniu z wersjami beta, ostateczna wersja JavaStation ma zdecydowanie potężniejszy procesor i znacznie więcej pamięci oraz wyposażona jest w specjalne oprogramowanie, pozwalające na połączenie z Windows NT. Według Scotta McNealy'ego, szefa firmy, JavaStation ma być najłatwiejszym komputerem do zdalnego zarządzania w przedsiębiorstwie.

Interesującą propozycję dla programistów przedstawił Corel. Oprogramowanie JBridge pozwala przenosić istniejące aplikacje z Windows do Javy. Zaprezentowano specjalny "łącznik" pozwalający bez problemów przenieść część aplikacji napisanych dla Windows na dowolną platformę wykorzystującą Javę.

Na korzystanie z Javy decyduje się coraz więcej producentów baz danych, zwłaszcza do pisania tzw. procedur zapamiętywanych (działających na serwerze). Informix pokazał nową wersję bazy Dynamic Server, pozwalającą uruchamiać składniki Enterprise JavaBeans z poziomu bazy danych. Pojawiła się w niej także możliwość obsługi danych z poziomu JDBC 2.0 oraz specjalnej wersji języka SQL z wbudowanym połączeniem do Javy (SQLJ). Związane jest to z umieszczeniem na serwerze Informixa wydajnej maszyny wirtualnej Java.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200