Java będzie, albo nie

Wciąż nie rozstrzygnięto sprawy Java/Windows. Po odwołaniu Microsoftu wstrzymano wyrok sądu niższej instancji, który nakazywał koncernowi dystrybuowanie środowiska wykonawczego Java z systemem operacyjnym Windows XP.

Obecne postępowanie przed sądem apelacyjnym w Richmond jak na razie nie przebiega po myśli Sun Microsystems. W wyniku jej pozwu w styczniu sąd nakazał firmie Microsoft zintegrowanie "oryginalnego" modułu JRE (Java Runtime Environment) firmy Sun z Windows XP. Koncern z Redmond wcześniej zrezygnował z dystrybucji Javy wraz z Windows, oferując jedynie własną nie w pełni zgodną wersję JVM (Java Virtual Machine) w pakiecie Service Pack 1 dla systemu XP.

Sun Microsystems domaga się od sądu, aby ten nakazał firmie Microsoft przywrócenie Javy w Windows. Argumentuje swój wniosek tym, iż producent „okien” promując własną platformę .Net chce dyskredytować pozycję środowiska Java wśród programistów i wpływa tym samym na jego rynkową pozycję. Microsoft odpiera ataki utrzymując, iż to inne czynniki - m.in. szybkość działania i uniwersalność - a nie polityka Microsoftu, wpływają na adaptację środowiska Java. Sąd apelacyjny, który przesłuchiwał w tym tygodniu przedstawicieli obu stron, nie wydaje się skłaniać ku argumentom Sun Microsystems. Prawnicy Microsoftu przytoczyli jednocześnie wyniki prognoz firm analitycznych z 2002 r., z których wynika, że Java pozostanie jednym z dominujących platform programistycznych.

Zobacz również:

  • Gigant z branży gamingowej miał nadmiernie obciążać karty kredytowe graczy
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Microsoft mimo wstrzymania wyroku sądu zdecydował się już wcześniej na pewne ustępstwa. Pakiet Service Pack 1 (SP1) dla systemu XP, został zastąpiony identycznym SP1a, który nie zawiera już JVM Microsoftu.

Koncern z Redmond poinformował jednocześnie, że wprowadzi także inne zmiany do Windows XP, których domagają się jego konkurenci. W ramach ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości Microsoft postanowił zmienić pozycję i bardziej wyeksponować „ikonę” w Windows XP umożliwiającą „odseparowanie” od systemu przeglądarki Internet Explorer. Szersze możliwości w zarządzaniu pulpitem Windows XP mają ułatwić promowanie konkurencyjnego oprogramowania (przeglądarek internetowych, odtwarzaczy plików multimedialnych), oferowanego np. wraz z zestawami komputerowymi. Amerykańska organizacja ProComp, wokół której skupia się lobby przeciwne praktykom Microsoftu, przyjęła decyzję koncernu bez entuzjazmu. Zdaniem jej przedstawicieli, takie posunięcia koncernu nie będą miały istotnego wpływu na wzrost konkurencyjności na rynku oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200