Java - Reaktywacja?

JavaFX będzie dostępne na zasadach licencji open-source, w tym też celu powstał serwis Project OpenJFX. Póki co można stamtąd pobrać bardzo wczesną wersję testową rozwiązania. Sun nie podał żadnych szczegółów na temat dokładnego terminu udostępnienia finalnej wersji nowej platformy.

Jeżeli chodzi o narzędzia do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem JavaFX, to jako pierwsze takie wsparcie otrzyma NetBeans. Nic w tym dziwnego, bo nad jego rozwojem czuwa właśnie Sun. Więcej o zintegrowanym środowisku programistycznym NetBeans można przeczytać w artykule "Konkurencja Eclipse rośnie w siłę - NetBeans 5.5".

Java - Reaktywacja?

Platforma JavaFX daje możliwość tworzenia usług, aplikacji i treści dla szerokiego spektrum urządzeń. Od komputerów począwszy, poprzez urządzenia mobilne, a kończąc na specjalizowanych urządzeniach z obsługą platformy Java

Java open-source

Firma ogłosiła także, że jest już gotowa do udostępnienia kolejnej części Javy na zasadach licencji GNU General Public License (GPLv2). Jednocześnie Sun ma nadzieję, że deweloperzy skupieni wokół projektu OpenJDK pomogą rozwiązać problemy z kodem, którego firma nie może oficjalnie udostępnić, bo nie ma do tego odpowiednich praw. Według Richa Sandsa, chodzi tutaj głównie o kod bibliotek Java 2D, a w szczególności o funkcje odpowiadające za wyświetlanie czcionek i grafiki. Niestety, open-source'owe rozwiązania, które są dostępne i mogłyby przejąć zadania dotychczasowo wykorzystywanego kodu, nie posiadają wszystkich funkcjonalności wymaganych przez Java 2D. Sun zamierza póki co udostępnić wtyczki Java 2D, które będą mogły być wykorzystywane z resztą otwartego JDK (Java Development Kit), a docelowo wespół ze społecznością użytkowników opracować otwarte odpowiedniki zastrzeżonego kodu.

Sun ma nadzieję, że otwarcie technologii upowszechni ją i sprawi, że korzystać z niej będzie jeszcze więcej deweloperów. W zeszłym miesiącu Mark Shuttleworth, fundator popularnej dystrybucji Linuksa (Ubuntu), powiedział, że kiedy już Java będzie w pełni otwarta, postara się ją włączyć, jako jedną z głównych części swojej dystrybucji.

Sun i Ericsson

Sun Microsystem wespół z firmą Telefonaktiebolaget LM Ericsson ogłosiły też współpracę mającą na celu stworzenie aplikacji serwerowych opartych na technologii Java, pracujących w bezprzewodowych sieciach komórkowych. Firmy zamierzają wspólnie pracować nad rozwojem serwera aplikacyjnego GlassFish, tak aby umożliwiał on także pracę aplikacji udostępnianych w sieciach komórkowych. Rich Green z firmy Sun powiedział, że dotyczy to w szczególności implementacji w serwerze GlassFish protokołu SIP (Session Initiation Protocol).

W ramach ogłoszonego porozumienia, Ericsson wniesie do projektu GlassFish część swojego oprogramowania serwerowego, a także narzędzia i wsparcie techniczne dla deweloperów. Umożliwi im także testowanie aplikacji w swojej sieci IMS (IP multimedia subsystems). Pobudki, dla których obie firmy zamierzają inwestować w środowisko open-source, są takie same - jeżeli stworzone zostaną otwarte aplikacje oferujące ciekawe funkcje i więcej użytkowników kupi nowe aparaty telefoniczne, zwiększy to z jednej strony zapotrzebowanie na urządzenia Ericssona pracujące w sieciach komórkowych, a z drugiej spowoduje również większe zapotrzebowania na serwery od firmy Sun.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie konferencji JavaOne 2007.


TOP 200