Java 20 nabiera konkretnego kształtu

Java 20 to kolejna planowana wersja tego znanego języka programowania, która będzie oferować kilka nowości. Na uwagę zasługuje funkcja dopasowywania wzorców dla instrukcji switch, która zostanie zaprezentowana po raz czwarty jako propozycja dla następnej wersji Java SE (Standard Edition).

Java 20 nabiera konkretnego kształtu

Fot. Christina Morillo/Pexels

Funkcję tę wspiera większość języków programowania i może ona z powodzeniem zastępować instrukcję if-else. Dopasowywanie wzorców – czy jak niektórzy piszą szablonów - dla instrukcji switch jest postrzegane jako mechanizm umożliwiający zwięzłe i bezpieczne formułowanie złożonych zapytań zorientowanych na dane. Chociaż jak dotąd na stronie internetowej OpenJDK 20 (Java Development Kit) nie znajdziemy o tym żadnej wzmianki, to indeks Java Enhancement Proposal (JEP) wymienia tę funkcję i zapewnia, że pojawi się w tej wersji Javy.

Funkcja wcześniej pojawiała się w trzech innych wersjach Javy oznaczonych numerami 17,18 i 19. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, oficjalna prezentacja języka Java 20 ma mieć miejsce pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9

Główne zmiany w dopasowywaniu wzorców dla funkcji switch od czasu trzeciej propozycji dla Javy 19 obejmują uproszczoną gramatykę dla etykiet funkcji switch. Oprócz tego inne możliwe funkcje JDK 20 obejmują definicje uniwersalnych wzorców i szablonów ciągów. Warto przypomnieć, że JDK 20 ma edycję typu „short term”, co oznacza, że oprogramowanie to będzie wspierane technicznie przez firmę Oracle przez okres sześciu miesięcy.

Natomiast oprogramowanie JDK 21, które ma być udostępnione deweloperom we wrześniu 2023 roku, będzie już długoterminową edycją LTS (Long-Term Support), czyli z wieloletnim wsparciem technicznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200