Jakie technologie będą dominować na rynku IT w 2013 roku? Najnowsze prognozy IDC

Wszystkie technologie i rozwiązanie, które będą kształtować obraz rynku IT w 2013 roku są dobrze znane już dzisiaj. Prognozy IDC zakładają, że w przyszłym roku najważniejszym tematem w branży IT pozostaną najpewniej rozwiązania mobilne. Kierunki rozwoju rynku wyznaczać będą też technologie cloud computing, sieci społecznościowe oraz wyzwania związane z potrzebami w zakresie przetwarzania dużych ilości danych.

Trudno oczekiwać, aby w 2013 roku weszły na rynek nowe rozwiązania, które zmienią oblicze branży w stopniu tak dużym, jak czynią to cztery technologie i trendy widoczne już dzisiaj. Nowe wyzwania pojawiać będą się jednak w miarę upowszechniania się technologii związanych z zastosowaniem na szeroką skalę: urządzeń mobilnych, przetwarzaniem w modelu cloud, wykorzystaniem potencjału sieci społecznościowych w biznesie, a także potrzebą szybkiego przetwarzania coraz większych ilości informacji. Nowe wyzwania dotyczyć będą także obszarów biznesowych oraz kwestii zarządzania IT.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o popularności poszczególnych platform mobilnych ma być zainteresowanie ze strony twórców oprogramowania oraz ilość dostępnych na poszczególne środowiska mobilne. Analitycy IDC wskazują, że obecnie najniższym zainteresowaniem wśród najpopularniejszych środowisk programistycznych cieszą się rozwiązania mobilne firm Research In Motion oraz Microsoft. Analitycy IDC spodziewają się również, że w 2013 roku urządzenia mobilne staną się najpopularniejszym medium dostępu do sieci Internet. Do 2015 roku liczba osób korzystających z Internetu za pośrednictwem klasycznych komputerów osobistych ma maleć w tempie 15 mln osób rocznie. Liczba mobilnych użytkowników sieci ma zaś rosnąć w tempie sześciokrotnie wyższym.

Zobacz również:

  • Rynek smartwatchy rośnie, ale trendy zaskakują
  • Spadek sprzedaży pecetów

W segmencie oprogramowania biznesowego pierwsze skrzypce grać mają natomiast technologie z zakresu cloud computingu i rozwiązania dostępne w formie usługi. Ma to być również segment cieszący się dużym zainteresowaniem dostawców oprogramowania. Analitycy IDC spodziewają się, że w skali następnych 20 miesięcy skala przejęć ukierunkowanych na poszerzenie oferty lub pozyskanie technologii związanych z modelem Software-as-a-Service przekroczy 25 mld USD. To o 8 mld USD więcej niż łączna suma takich transakcji w skali minionych 20 miesięcy. Aż dziesięć razy wzrosnąć ma zaś ilość dostosowanych do specyfiki różnych branż rozwiązań typu Platform-as-a-Service. Postępować ma również upowszechnianie platform przetwarzania danych takich jak Force.com, Microsoft Azure, czy Amazon Web Services. Co ciekawe, według IDC firma Amazon stanie się niebawem jednym z największych dostawców zwirtualizowanych rozwiązań serwerowych.

Duży wzrost inwestycji ze strony dostawców technologii IT ma być również ukierunkowany na wzmocnienie oferty w zakresie narzędzi wspierających przetwarzanie dużych wolumenów danych. Spodziewane są m.in. nowe rozwiązania analityczne i wizualizacyjne dostosowane do specyfiki trendu Big Data.

Według prognoz IDC kolejne 12 miesięcy przyniesie wzrost globalnych wydatków na rozwiązania i usługi teleinformatyczne o 5,7% w skali roku. Największa dynamika wzrostu ma dotyczyć segmentu rozwiązań mobilnych. Wpływy ze sprzedaży urządzeń przenośnych, a także przeznaczonych dla nich aplikacji mają w 2013 roku przekroczyć 20% wartości rynku IT! Będzie to również główny czynnik napędzający wzrost branży. Gdyby nie dynamika wzrostu sprzedaży rozwiązań mobilnych, to prognozowany wzrost rynku IT wyniósłby jedynie 2,9%. Jeśli chodzi o projekty IT to częściej niż dotychczas w ich realizację angażować mają się przedstawiciele pionów biznesowych. Kierownicy pionów biznesowych będą również częściej niż obecnie bezpośrednio kierować projektami IT. W 2016 roku aż 8 na 10 wszystkich inwestycji IT ma być realizowane przy współudziale menedżerów z tzw. biznesu. Przynajmniej co drugi taki projekt ma być prowadzony pod przewodnictwem takich menedżerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200